Избрани Новини
Собствениците на октопода Пауъл не бързат да го продават
След като октоподът Пауъл безгрешно определи световния шампион по футбол, в океанариума Sea Life се появи опашка от желаещи да закупят знаменитото мекотело.
Испански бизнесмен изрази готовност да предложи за него 30 хиляди евро, но три пъти по-щедро се оказа предложението на Руската национална асоциация на букмейкърите. Ако океанариумът се съгласи да продаде октопода при тези най-изгодни условия, то Паул ще влезе в десятката на най-скъпите животни на света.
Испански бизнесмен е готов да заплати 30 хиляди евро, за да спаси октопода Пауъл от недобросъвестни купувачи, които по време на целия шампионат заплашваха да превърнат проницателното мекотело в средство за дребни забавления. Самият предприемач като че ли имаше намерение да го превърне в талисман на един от националните гастрономически фестивали, известен по-конкретно с изобилието на блюда от калмари.
Много преди това, желание да купи футболния оракул за 100 хиляди евро, заяви Руската национална асоциация на букмейкърите. Както разказа пред руския информационен сайт „Маркер” нейният президент и собственик на компанията „Лига на залаганията” Олег Журавский, в четвъртък асоциацията е изпратила официално писмо до администрацията на океанариума да му продаде октопода. „Това е много интересно зверче, то ще бъде конкуренция на моите 120 аналитници, които работят в „Лигата на залаганията”, допълни Журавский.
Впрочем засега собствениците на октопода не са проявили интерес към нито едно от направените предложения. Възможно е да чакат по-щедри купувачи.
Традиционно най-скъпи животни се смятат конете – може да посочим за сравнение само един чистокръвен английски кон, продаден в Япония за 64 млн. долара. Но други хора предпочитат камилите - на неотдавнашния благотворителен аукцион една камила била купена за 2,72 млн. долара от последния принц на Дубай шейх Хамдан бин Мохамед бин Рашид ал-Макдам. Такива редки екзотични животни като бял лъв или панда могат да струват на собственика им няколко милиона долара. Животни, използвани за научни цели понякога също имат висока цена. Тук може да посочим, че плъхът IS Tg2576, който бил жив материал за изследванията за болестта на Алцхаймер, учените оцениха за 268 хил. долара.
И най-често стойността на животните е пряко пропорционална на разточителството на техните собственици. Китайската милионерка Вонг си купила куче – тибетски мастиф - за 582 хил. долара. Това е наистина много рядка и ценна порода, но на Запад за нея дават най-много до 2 хил. долара. Преди тази покупка най-скъпо куче бил лабрадорът Ланселот, който се появил на белия свят с помощта на животински тъкани, които специалистите успели да вземат от безнадеждно болния предшественик - генетичният донор. Американското семейство толкова силно се привързало към своя питомник, че не пожалило за клонирането 155 хил. долара.
Топ Новини