Свръхмощна звездна експлозия временно "ослепи" орбитален сателит

Архив Варна

17-07-2010, 18:31

Снимка:

REUTERS/NASA/SWIFT

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Най-мощната известна на хората експлозия на звезда временно нaруши функциите на орбитален сателит, пригоден за наблюдение на подобни космически събития, съобщи "Ройтерс".

Експлозията с гама лъчение и рентгенови лъчи е дошла от звезда, която е избухнала преди 5 милиарда години много далеч от нашата галактика, поясниха специалисти от НАСА и британски учени.

Толкова време е било необходимо на радиацията да измине невъобразимото разстояние и да удари орбиталната обсерватория "Суифт".

Яркото радиационно лъчение е достигнало "Суифт" на 21-ви юни и софтуеърът на сателита го е игнорирал като "аномалия".

"Интензивността на тези лъчи беше неочаквана и невъзможна за предвиждане" - каза Нейл Герълс, главен следовател в "Goddard Space Flight Center" на НАСА в Мериленд.

По думите на Герълс лъчението, наречено GRB 100621A, е най-мощният източник, регистриран от "Суифт" от началото на неговата мисия през 2005 година.

"Точно когато си мислехме, че вече сме видели всичко, което гама-лъчението може да хвърли срещу нас, това изригване разби представите ни за това колко мощни могат да бъдат източниците на радиация" - коментира Герълс.

"Избухването беше толкова ярко, че отначало нашият софтуеър за анализ изключи - каза Фил Евънс от университета в Лестър, Великобритания, който открил лъчението, докато проверявал записи от "Суифт".

"Толкова много фотони в секунда са бомбардирали детекторите, че те просто не са били в състояние да ги броят достатъчно бързо. Било е все едно да се опиташ с кофа и дъждомер да измериш интензивността на течение на цунами", описва Евънс.

Когато избухне звезда, радиацията се разпространява във всички посоки, приблизително със скоростта на светлината.

Първи на Земята достигат гама-лъчите, следвани от рентгеновите лъчи.

Яркостта на лъчението в конкретния случай е била 140 пъти по-голяма от най-яркия познат обект на небето - близка неутронна звезда.