Избрани Новини
Първата лична карта се издава на 14 години
Най-късно месец, след като тийнейджърът навърши 14 години, трябва да подаде документи за издаването на първата му лична карта.
За целта е необходимо единият от родителите да отиде в общината, или в районното кметство по местоживеене и от там да вземе заверен документ за адресната регистрация на детето. Адресът на детето трябва много точно да съвпада с този на родителите. Различия в етаж, номер на апартамент или име на улица, заради актуалните през последните години преименувания, могат да създадат проблем.
Ако сте сменили жилището си, но не и личните карти и адресната си регистрация, не можете да запишете детето на новия адрес. Трябва поне единият от двамата родители също да актуализира данните и документите си.
Ако вече сте правили адресна регистрация на детето за издаване на международен паспорт, нова не е нужна сега за личната карта.
С документа за адресната регистрация, платена такса и акт за раждане - оригинал и копие, се подава заявление по образец в районното полицейско управление. Единствено в Пето РПУ няма паспортна служба. Варненци, които живеят на неговата територия, се обслужват от Второ РПУ. Бързите поръчки се приемат в сградата на ОДП-Варна, за първа лична карта не се приемат експресни поръчки.
При подаването на документите е задължително да присъства единият от родителите. Снимки не се носят, правят се на място в полицията. Когато детето е родено в чужбина, документът, удостоверяващ раждането му, трябва да е пресъставен от съответната общинска администрация по постоянен адрес в България и да е присвоено ЕГН на детето. Първата лична карта се вади безплатно. Добре е родителите да знаят, че има глоба от 20 до 150 лв., ако детето им не подаде документи за лична карта в рамките на 30 дни, след като навърши 14 години.
Ако срокът на валидност на личната ви карта изтича тази година, е добре да знаете няколко неща. Тя остава валидна 6 месеца след посочената в нея дата. Но само в рамките на България. С карта с изтекъл срок не може да пътувате в Европа.
Ако срокът на валидност не е изтекъл, няма нужда да подменяте документите си. Старите, които са без биометрични данни, са напълно валидни навсякъде до посочената в документа дата.
Старата си лична карта и документ за платена държавна такса. Не е необходимо да закупувате и попълвате предварително заявление и не е необходимо да представяте актуални снимки. Ако сте променили адресната си регистрация, трябва да вземете заверен документ за новия ви адрес от службата в сградата на общината или районното ви кметство. При брак, развод или промяна на имената, трябва да се носи необходимия документ - свидетелство за граждански брак или съдебно решение за развод. Цените за новите лични карти са съответно 18 лв. за нормална поръчка, 36 лв. за три дни и 90 лв., за да ви бъде издадена за 8 работни часа. Пенсионерите над 70 години не плащат никакви такси.
Ако сте си изгубили личната карта, трябва да съобщите това в районното полицейско управление, на чиято територията сте регистрирани адресно, в рамките на 3 дни. Във ваш интерес е да съобщите в полицията по най-бързия начин за изгубения документ, защото е напълно възможно непознати да злоупотребят с личните ви данни. На място в районното се попълва декларация, в която се описва подробно при какви обстоятелства е изгубена личната карта. При всички случаи - изгубване или кражба, се плаща глоба. Тя варира между 20 и 150 лв. според обстоятелствата. При пръв подобен инцидент глобата винаги е 20 лева. На място се плаща и определената такса.
При изгубен международен паспорт процедурата е същата като при личната карта. Документи за издаване на международен паспорт се приемат във всички районни полицейски управления, както и в сградата на дирекцията на полицията. Опашките в районните винаги са много по-малки от тази пред дирекцията.
Глоба от 30 до 200 лв. се плаща, ако минат повече от 30 дни, след като паспортът е изгубен или откраднат и няма подадено заявление за това в полицията. От 20 до 150 лв. е глобата, ако не върнете обратно в полицията паспорта си в рамките на 3 месеца след изтичането на валидността му.
За български граждани, живеещи в чужбина, е предвидена услугата продължаване срока на валидността на паспорта, която се извършва от дипломатическите и консулските представителства на България в чужбина. Срокът на валидност може да бъде продължен еднократно за срок до 01.12.2010 г.
Цената за нов международен паспорт е 40 лв. за нормална поръчка, 80 лв. за три дни и 200 лв. за експресна. Бързи и експресни поръчки се приемат само в сградата на дирекцията на полицията. За деца до 14 години сумите са съответно 10, 20 и 50 лева. За ваденето на международен паспорт за деца е задължително съгласието и на двамата родители.
Заявлението за нови документи трябва да получите на гише в съответното РПУ или паспртната служба в ОДП. Служителката ще ви го разпечата заедно с някои от данните ви и снимка от предишния ви документ. Ще трябва да допопълните графите, да сравните старите факти и да ги коригирате, ако е нужно. След това подавате заявлението заедно с документ за платената такса на следващото гише. На третото ще ви направят снимка, ще трябва да оставите отпечатъци и да се подпишете върху екран с електронна "писалка".
Заявление за подмяна на шофьорската книжка може да се подаде и в РПУ, не само в КАТ, но само в случаите, че се вади заедно с нова лична карта. Ако през 2000-а година сте си вадили едновременно личната карта и книжката, сега може да го направите отново. Ако ще вадите само шофьорска книжка обаче, трябва да отидете в КАТ. Същото важи и за изгубена шофьорска книжка, съобщава се в КАТ и само там може да подадете документи за нова.
Ако срокът на валидност на шофьорската ви книжка е изтекъл и не сте я подновили, няма глоба. В случай, че не шофирате. Няма срок след изтичането на валидността й, в който трябва да я подновите. Но, ако ви хванат зад волана с невалиден документ, глобите са солени.
Цената за нова шофьорска книжка е 25 лв. за едномесечен срок и 50 лв., за да ви бъде издадена в рамките на 10 работни дни. Няма експресна услуга.