Избрани Новини
ДАНС дава на прокуратурата независими депутати
Ръководството на Държавна агенция „Национална сигурност” ще сезира прокуратурата за извършено престъпление във връзка с изявления на четирима независими народни представители.
Според агенцията депутатите Емил Василев, Тодор Великов, Георги Терзийски и Кристияна Петрова направили груб опит за дискредитиране на ДАНС и нейните служители. Преди ден четиримата обявиха, че в ДАНС се краде, има шуробаджанащина при назначенията на кадри, има алкохолни запои, а директорът на дирекция "Човешки ресурси” Аврам Иванов назначава служителки, които експлоатира сексуално. Ръководството на агенцията ще насърчи всички лично засегнати от изявленията служители да потърсят правата си по съдебен ред, се казва в съобщение до медиите.
Реализирането на кадровата политика се извършва при спазване на законовите разпоредби и вътрешноведомствените нормативни актове - Закона за ДАНС и Правилника за неговото прилагане, Концепция за организацията и управлението на Държавна агенция „Национална сигурност” и Стратегия за управление на „Човешките ресурси” в ДАНС. За подбора на кадри в ДАНС, както и за кариерното развитие на служителите в агенцията е създадена стройно изградена система. Въведен е механизъм, при който никой да не може да взема и изпълнява еднолично решения, включително и председателят на агенцията. Директорите на основните структурни звена в агенцията в зависимост от конкретните потребности за човешки ресурси, на базата на оперативната обстановка, предлагат да бъдат назначени служители със съответен профил. При проучване на кандидатите за работа в ДАНС се проверяват техните интелектуални, личностни и физически качества. Подлежи на проверка и тяхната медицинска и психологическа годност.
Системата за подбор е заимствана от най-добрите практики в сродните партньорски служби. Кариерното развитие на служителите се основава на тяхната компетентност, квалификация, натрупан опит, доказани личностни качества и личния им принос за постигане на целите на ДАНС. От особено значение е спазването на Конституцията и законите на България и на Етичния кодекс за поведението на държавните служители на ДАНС.
Въведена е система за оценяване на резултатите. Тя обхваща дейността на всяко структурно звено на агенцията. Оценен е и приносът на всеки служител за крайния продукт на агенцията и това е обвързано с кариерното му развитие. Критериите са базирани на оценки не само на прекия ръководител, но и е съгласувано с всички последващи нива, като служителите имат възможност да възразяват срещу атестационните си оценки. Оценяването на служителите е обективен и справедлив процес.
От създаването на ДАНС до момента в дирекция „Човешки ресурси” не са постъпвали декларации, че съществуват йерархични връзки между държавните служители в агенцията. Подобни декларации служителите са длъжни да подадат при постъпване на работа в ДАНС или в 7-дневен срок от настъпване на подобна зависимост. При проверки, извършвани от дирекциите „Сигурност на ДАНС” и „Инспекторат”, не са установени несъответствия между подадените декларации и действителното състояние, се казва в текста.
Проверки за финансовото състояние и подбора на човешките ресурси в ДАНС са извършвани и от оторизираните за целта държавни институции – парламентарната Комисия за контрол на ДАНС и Сметната палата. Проверките от страна на Народното събрание са установили, че правилата за постъпване на работа и кариерното развитие на кадрите са спазени. Изцяло е премахната възможността за субективизъм при подбора. Одитните доклади на Сметната палата за 2009 и 2010 г. са констатирали, че действията на агенцията са законосъобразни.
Категорично неоснователни са твърденията за извършени кражби и злоупотреби в имота на ДАНС в Банкя, се твърди още в съобщението на агенцията.