Избрани Новини
От Москва се опитват да сътворят Ню Лондон
Погребаната уж от кризата идея за превръщането на Москва в един от международните финансови центрове (МФЦ) отново е на вниманието на първите хора в страната, пише газета.ру.
За възобновяването на плана за създаването в Русия на МФЦ съобщи на съвещание в Централбанк президентът Дмитрий Медведев. „Планът трябва да включва не само въпроси за модернизацията на нашия финансов пазар, но и конкретни елементи по създаването в Русия на международен финансов център”, отбеляза държавният глава.
Президентът подчерта, че Русия трябва по-дълбоко да се интегрира в световните пазари, превръщайки се в страна не само благоприятна за инвестиране, но и в удобна среда за внедряването на големия международен бизнес: „Трябва да се започне с детайлен анализ на условията, които пряко влияят за избора на заинтересованите от центъра чужди инвеститори и други участници на финансовия пазар. Очевидно е за всички, че задачата ни днес се състои преди всичко в това условията за работа на руския финансовокредитен пазар да станат привлекателни за чуждестранните инвеститори. А за това е нужно да се решат комплекс от задачи. Не само нашето законодателство, макар то да има преимуществено значение, смята Дмитрий Медведев, но и начинът как това законодателство се изпълнява от органите на властта и как се осъществява защитата на правата и интересите на бизнесмените и на онези, които ще дойдат на нашия пазар. И, накрая, като цяло, общите, комфортни за всички инвеститори условия за работа.”
В контекста на създаването на МФЦ президентът обърна внимание на условията за намирането в Русия на висококвалифицирани чужди мениджъри и специалисти. „Аз имам предвид и въпросите, свързани с получаването на визи и оказването на юридическа помощ, заяви Медведев. Неотдавна подписах закон за това чужденците, които идват тук да работят на длъжности, изискващи висока квалификация, да получават съответните решения по-бързо и за по-дълъг срок. Съответното изменение вече е внесено в закона за чужденците.”
Във връзка с това трябва да се помисли и за осигуряването на такива специалисти и техните семейства с жилища, с подходящи битови и други условия. „ Хората, които идват с такива цели, обикновено пристигат не за месец-два и ние сме заинтересовани от това. Това е част от живота им и те трябва да се чувстват тук не по-малко комфортно отколкото в Лондон, Женева или Ню Йорк, каза президентът Медведев.
Превръщането на Москва в световен финансов център е важна съставна част от президентската идея за мадернизация, обаче, възможността за нейната цялостна реализация предизвиква големи съмнения.
Външната атрибутика – онова, до което главно се свежда речта на Медведев, теоретично може и да бъде реализирана в съвременните руски условия. Но луксозните жилища, добрите връзки и относителната лична безопасност на чуждестранните инвеститори и специалисти не са главното уславие за превръщането на Москва в МФЦ. Основното препятствие за реализиране на този проект ще си останат ниското ниво на гражданските свободи в Русия, господството на естествените монополи и ширещата се на много нива корупция.
Приблизително по същите причини не станаха пълноценни международните финансови центрове, разположени в континентален Китай, Пекин или Шанхай, за разлика от свободен Хонконг.
Не трябва да се забравя и устойчивото недоверие на бизнеса към руската власт, обусловено от делото на ЮКОС, странните смъртни случаи в СИЗО и периодичното изпращане на „доктори” при крупните бизнесмени.