Сега: НЕК ще приема "зелени" централи само с евтин ток

Архив Варна

20-07-2010, 03:07

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

От догодина инвеститорите в слънчеви, вятърни и водни централи ще трябва да се явяват на конкурси пред НЕК и ЕРП-тата,

ако искат да бъдат включени в мрежите им, пише "Сега". Те ще печелят в зависимост от това колко ниска изкупна цена на тока могат да предложат. Освен това при включване в мрежата инвеститорите в такива централи ще трябва да плащат депозит в зависимост от мощността, предвижда Националният план за действие за енергия от възобновяемите източници до 2020 г. Документът бе изпратен за съгласуване в Брюксел преди около две седмици.

Сега НЕК и електроразпределителните предприятия са принудени да включват в мрежите си всеки, който пожелае да прави вятърна или слънчева централа, и да сключат с него договор за 25 или 15 години. Публична тайна е, че мнозина предлагат подобни проекти само за да сключат договора и след това търсят купувачи за проектите си. Примамката е твърде високата цена, която получават от НЕК - тя достига до над 80 ст. за киловатчас при слънчевите централи, при положение че крайните потребители у нас плащат за тока 18 ст. Няколкото опита на държавата да ограничи такива проекти поне в плодородни земи срещна неистов отпор от страна на инвеститори и политици и докара на ГЕРБ обвинения в лобизъм и отляво, и отдясно.

Полузабраната слънчеви централи да се правят в плодородни земи накара вчера шефа на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов да попита по време на публично обсъждане на проекта за енергийна стратегия на България дали такива ограничения ще има и за добива на шистов газ. От становище на екоорганизации стана ясно, че за да са ефективни проучването и добивът на такъв газ, сондите трябва да се местят на всеки два-три месеца, което на практика означава унищожаване на много декари земи. По време на дискусията представители на "Екогласност" погледнаха още по-далеч в бъдещето - те поискаха слънчеви централи да се изграждат по магистралите и от тях да зареждат електромобилите.

Повечето изказващи се предпочетоха да насочат вниманието върху отделни теми, които вълнуват тях самите. "Фокусът на енергийната стратегия е сбъркан. В нейния център не трябва да са отделните централи, а потребителите и пазара. На тях трябва да им се осигури избор", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.