The Wall Street Journal: Българската икономика се стабилизира

Новините

21-07-2010, 18:48

Снимка:

СНИМКА: ХРИСТИНА МАРИНОВА

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Българската икономика изглежда се стабилизира, след като устоя на неотдавнашната финансова криза по-успешно от повечето свои съседи,

пише в статия под заглавие "Стабилизиране на българската икономика" авторитетното издание The Wall Street Journal, похвали се Министерството на финансите на сайта си.

Страната е на неравния път към приемането на еврото и се очаква да се превърне във важен енергиен център, се казва още в статията на международния финансов ежедневник.

Авторът Ник Скрекас припомня, че дясноцентристкото българско правителство е изоставило плановете си за присъединяване към валутния механизъм ERM II, след като е подало сигнал, че бюджетният дефицит за 2009 г. е 3.7 % от БВП поради редица неотчетени сделки, а не очакваните 1.9% поради неотчетени договори за обществени поръчки.

Предишната двуцифрена инфлация и нарастващ дефицит по текущата сметка също попречиха на България за ERM II при присъединяването й към ЕС през 2007 година.

Но България е една от няколкото държави, които се очаква рязко да свият бюджетните си дефицити до 2.7% през 2011 година, при това без да се налага да прибягват до намаляване на заплати и пенсии, нито да повишават данъци, пише още Скрекас в статията си.

За периода 2011-2013 г. Министерството на финансите прогнозира бюджетен дефицит под 3 %, а бюджетът за 2011 година е подкрепен от очакванията за ръст от 3 % и дефицит от 2.7 % от БВП.

Инфлацията се успокои до 1.4 % през юни на годишна база, спрямо 1.9 % месец по-рано, така че за страната няма риск от стагфлация.

Правителството счита, че в края на тази година нивото на безработица ще бъде под прогнозираните 11.4 %., се посочва още в публикацията на WSJ.

Докато някои от нейните съседки са напълно зависими от заемите от ЕС и МВФ, например Гърция с нейния голям пакет от спасителни мерки, България отказа да вземе заем от МВФ.

"Засега страната няма нужда от заем. Ние направихме оценка на възможностите за тази и за следващата година и решихме, че засега заем не е необходим", цитира авторитетното издание вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.

Пълен превод на статията можете да намерите на интернет страницата на МФ, a резюме на оригиналния текст на английски - на сайта на The Wall Street Journal.