Избрани Новини
Международният съд на ООН: Независимостта на Косово е законна
Най-висшият съд на ООН обяви днес, че обявяването на независимостта на Косово от Сърбия не нарушава международното право, предава АР.
Това решение вероятно е прецедент за сепаратиски регион.
Решението слага началото на по-нататъшното международно признание на независимостта на Косово.
В решението на съда, обявено от председателя Хисаши Овада, се казва, че международното право не съдържа "забрана за декларации за независимост".
Косово предизвика остър световен дебат, когато се отдели от Сърбия през 2008 г., след кървавата война в периода 1998-1999 г. и почти десетилетие на международно управление.
Държавността на Косово е призната от 69 държави, включително България, повечето страни от Европейския съюз и САЩ, но Сърбия и Русия твърдо я осъждат.
Международният съд даде необвързващо становище днес, но се очаква това да е крачка към постигане на споразумение между Белград и Прищина за статута на Косово.
Министърът на външните работи на Косово - Скендер Хисени заяви, че възобновяването на преговорите е "немислимо" и че решение в полза на искането на Сърбия, би довело до нов конфликт в региона. Той заяви днес, че е бил уверен, че съдът ще се произнесе в полза на независимостта на Косово.
Сърбия продължава да настоява територията на областта Косово й бъде върната, като изтъква, че областта люлка на тяхната цивилизация и национална идентичност още от 1389 г., когато християнската армия, водена от сръбския княз Лазар губи епична битка срещу навлезащите османските сили.
През 1989 г. сръбският лидер Слободан Милошевич изнесе реч, която засили сръбския национализъм и стимулира събитията, довели до разпадането на бивша Югославия.
Съединените щати призоваха съда да потвърди легалността на независимия статут на Косово.
"Сърбия сега иска решение от този съд, което да върне времето назад... (и) да подкопае развитието и стабилността на Косово, която декларацията установи в региона", каза Харолд Кох от Държавния департамент на САЩ.
Начело на другата позиция е традиционният съюзник на Сърбия - Русия, която се бори със собствени сепаратистки движения в Чечня. Москва поиска независимостта на Косово да бъде анулирана, а миналата година в нейна подкрепа се включиха Испания и Китай - страни, изправени пред големи сепаратистки движения.
"Днес Сърбия води една от най-големите битки в историята си, за да защити своята душа и святата земя на Косово", каза сръбският православен патриарх Ириней, след като беше наредено на църквите в Сърбия и Косово да ударят камбаните за молитва в 17.00 ч. днес, когато се обяви решението на съда. Патриархът призова сърбите да останат спокойни и обединени, независимо от резултата.
Сръбският външен министър Вук Йеремич предупреди, че решението може да предизвика сепаратистки движения и другаде по света.
"Ако съдът подкрепи отделянето на Косово, нито една граница в региона и по света не би била вече сигурна", каза Йеремич в Хага.
Косовският премиер Хашим Тачи заяви по-рано днес, че очаква съдът да издаде "правилно решение... в съответствие с волята на гражданите на Косово".
По време на войната в Косово, начало на която дадоха бруталните репресии от сръбските сили срещу сепаратистките етнически албанци в Косово, са убити около 10 000 етнически албанци, преди да се сложи край на военния конфликт със 78-дневна бомбардировка на силите на НАТО. Стотици сърби също бяха убити при атаките.