Избрани Новини
Плащаме за евтиния газ с "Бургас - Александруполис"?
Нефтопроводът "Бургас - Александруполис", от който България щеше да се отказва, поне според премиера Борисов, май е на път да се реализира.
Това поне сочат откъслечните съобщения на наши и чужди правителствени източници. Бойко Борисов и руският премиер Владимир Путин са имали разговор късно снощи с акцент върху енергийния диалог, изплю камъчето първо руската държавна агенция ИТАР - ТАСС. Междувременно руският премиер разговарял и с гръцкия си колега Георгиос Папандреу. Докато нашата правителствена пресслужба мълчеше, генералният директор на компанията за изграждането на нефтопровода "Бургас - Александруполис" Владислав Емелянов изненадващо даде пресконференция в София. След среща с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков той заяви, че проектът трябва да бъде реализиран, защото ще донесе бонуси не само на Русия, но и на България и Гърция.
Проектната компания за строежа на петролопровода смята да разработи такъв проект, че да не се допуска екологичен риск. “Готови сме да плащаме повече пари, но да се изключи всеки риск за околната среда“, заяви шефът на "Трансболкан Пайплайн".
Очаква се и гръцкият премиер, който скоро ще посети София, да убеждава Бойко Борисов да не се отказва от петролопровода.
Според Емелянов досега са изхарчени 15 млн. евро за подготовката на екооценката, което е по-малко от планираната сума. Докладът обаче бе върнат от Министерството на околната среда и водите за преработката на проекта и замяната на буйовата технология за претоварването на танкерите към тръбопровода с по-безопасни съоръжения. По думите на шефа на проектната компания надеждите са през септември да се предадат всички необходими документи за оценката за въздействието на проекта върху околната среда в България и Гърция, през чиито територии ще минава тръбата.
Бойко Борисов преди време заяви, че очаква екооценката да е отрицателна и след февруари 2011 г. България да има повод да се откаже от проекта, без да плаща компенсации за това свое решение. Той бе категоричен, че проектът не е изгоден за България. По думите му, дори да се реши реализацията на тръбата, ще се поискат гаранции за няколко милиарда, така че никой да не се хване при толкова малки количества пренос на петрол, особено след екокатастрофата в Мексиканския залив.
Емелянов пък заяви, че въобще не може да се сравнява ситуацията в Бургаския залив с тази в Мексиканския залив, тъй като там се добива петрол, а в България ще се транспортира. "Има разбиране, че можем да намерим общ език и по най-сложните въпроси", заяви Емелянов, подобно на руския енергиен министър Сергей Шматко, който само преди дни в присъствието на човек на ВарнаУтре.бг обяви, че България и Русия за пореден път показват, че могат да решават и най-сложни проблеми. Поводът тогава бяха продължилите близо два дни преговори за пътната карта на "Южен поток" и цената на руския газ за България, които се проведоха в резиденция "Евксиноград" край Варна. Резултатът бе поевтиняване на газа за страната ни със задна дата, а отстъпките, които България прави, за да сломи непреклонността на "Газпром", останаха неизяснени.
Факт е, че премиерът Бойко Борисов, който дойде за финала на преговорите в "Евксиноград", заговори за АЕЦ "Белене" - друг проект, който две седмици преди това публично бе отписал. Оказва се обаче, че вероятно и реализацията на проекта за нефтопровода "Бургас - Александуполис" ще се калкулира в цената на по-евтиния газ. Постигнато е разбирателство относно дълговете на българския акционер в проектната компания, който държи 24,5 на сто и през миналата година и през тази не е плащал вноските си за текущата дейност на “Трансболкан Пайплайн“. Те са за 6,4 млн. евро, но руските и гръцките акционери са се договорили да внесат тази сума в проекта, за да няма прекратяване на дейностите, съобщи Емелянов.
Двудневни срещи в българското Министерство на финансите имала руска делегация, ръководена от вицепрезидента на „Транснефт” Михаил Барков и изпълнителния директор на „Транс Болкан Пайплайн” Владислав Емилианов, партньори в проекта за изграждане на нефтопровода „Бургас – Александруполис”, съобщиха от Министерството на финансите късно следобед. Според съобщението 4 пъти се увеличава капиталът на проектната компания за проекта, а решението за реализацията му ще бъде взета след февруари 2011 г. Точно това е датата, когато трябва да бъде създадена смесената компания за "Южен поток".
В проекта за изграждане на нефтопровода „Бургас – Александруполис” българската държава участва чрез „Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис – БГ” ЕАД. Дружеството е еднолична собственост на държавата и притежава 24,5 на сто от капитала на „Транс Болкан Пайплайн”, която от своя страна е ангажирана с изпълнение на дейности по проучването, проектирането, строителството и експлоатацията на нефтопровода.