Избрани Новини
Среща на Борисов със синдикатите смекчи промените в КСО
Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след среща между премиера Бойко Борисов и синдикатите. Във вторник синдикатите напуснаха тристранката, недоволни от неотстъпчивостта на кабинета, и заплашиха с протести, ако планираните промени в КСО влязат в сила. Тогава лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев заяви, че ще иска среща с министър-председателя, който "да внесе малко разум в диалога", а вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров предложи да има референдум за това дали да се повиши възрастта или осигуровките.
Предложенията за плавното нарастване на стажа бяха направени от представители на бизнеса и опозицията. Българската стопанска камара също препоръча удължаването на трудовия живот да става на малки стъпки до 2014 - 2015 г. Председателят на социалната парламентарна комисия Драгомир Стойнев предложи нарастването да се отложи за след няколко години - след като се възстанови пазарът на труда. На практика предлаганото увеличение на стажа с 3 години означава мъжете да се пенсионират при 40 години стаж, а жените - при 37 г.
След днешната среща става ясно, че приемането на промените в Кодекса за социално осигуряване се отлага за есента, а през август щяло да има извънредни заседания на Съвета за тристранно сътрудничество. От КТ "Подкрепа" обясниха, че осигурителният стаж вероятно ще се повишава плавно, като предложението на синдикатите е да бъде на 4 месеца с половин година. Необходимата възраст за пенсиониране на жените, работещи в първа и втора категория труд пък, освен че ще се повишава плавно, няма да се увеличи с 5 години, както беше предвидено, а с 3. Очертава се и отстъпление от позицията за задържане на осигурителното бреме за бизнеса и осигуряващите се в условията на криза.
По думите на финансовия експерт на "Подкрепа" Мика Зайкова премиерът бил подкрепил искането на синдикатите за увеличаване на осигурителната вноска, но очаквал предварителни разчети. В отговор на настояването на синдикатите Борисов заявил, че ще възложи на министъра на финансите Симеон Дянков спешно да изготви фискални разчети за ефекта от евентуалното вдигане на осигурителната вноска с 2% от 1 януари 2011 г., което означава връщането им до размера от 2009 г. Преди три дни Тотьо Младенов твърдеше, че това е невъзможно преди 2012 г., когато според него "икономиката ще почне да дърпа напред". Още тогава представителите на бизнеса възразиха срещу идеята и контрираха, че е по-добре държавата да намали публичните си разходи.
От пресцентъра на КНСБ разпространиха информацията, че Борисов е подкрепил исканията на синдикатите за криминализиране на неплащането на осигурителни вноски върху реалния размер на заплатите и е казал, че през септември правосъдният министър Маргарита Попова ще изготви и внесе необходимите промени в Наказателния кодекс. "Министър-председателят заяви, че през септември трябва да бъдат готови законодателните промени по пенсионната реформа, които ще отчитат балансирани и справедливи решения за справяне с фискалния недостиг в осигурителната система, както и със задълбочаващата се демографска криза", се посочва в съобщението на пресцентъра на КНСБ.