Избрани Новини
Климентово не дочака държавата и си бетонира пътя
"Помогни си сам, за да ти помогне Господ".
За тая максима са се хванали всички 250 жители на варненското село Климентово и не дочакаха държавата да им оправи пътя. Събраха пари, грабнаха метли и лопати и запълниха 4 км дупки на пътя с бетон.
"За първи път в България хората показаха какво трябва да се прави. Не може вечно да се чака държавата, еврофондове или каквото и да е там. Стига сме чакали. така се правят нещата. Който можа даде пари, който не - участва с труд. И за няколко дена запълнихме дупките. Трябваха ни общо 8 бетоновоза и всичко се нареди. Хората от нашето село се гордеят, че са българи и искат да помогнат на държавата си. Така стават нещата, когато хората са единни, всичко се оправя. Няма червени, няма сини, няма зелени. Всички са заедно и вършат работа. Това е истината". Това обясни за ВарнаУтре.бг един от най-атрактивните жители на Климентово - председателят на Партията на българските мъже Росен Марков. Неговите думи ни накараха да проверим на място за какво точно говори и дали не преувеличава нещата.
Веднага след отбивката за селото обаче се вижда много ясно, че пътят наистина е "ремонтиран". Запълнените с бетон дупки стоят като бели петна върху остатъците от някогашния асфалт. А в ранният следобед на вторник цялото село беше замряло и по улиците нямаше жива душа. Пред селската чешма се показа за кратко възрастен мъж, който ни показа къде е къщата на кмета. Оказа се обаче, че и него го няма, но съпругата му ни посрещна с усмивка.
{gallery}Story/2010-07-27-Klimentovo{/gallery}
"Заповядайте. Каквото ви интересува, ще ви го кажа". С тези думи Таня Михова ни покани да седнем на сянка в двора. Жената още беше притеснена, че от снощната буря има съборени клони и други поразии по двора.
"Какво да ви кажа. Пътят беше безобразен. Хората си потрошиха колите. Нямаше вариант да се избегне дупка. Писахме писма, писахме проекти, чакахме пари - нищо. Накрая се събрахме и решихме, че ще се справим сами. Имаме няколко бизнесмени, които имат къщи в селото. Те и по-заможните хора дадоха пари. Останалите помогнаха с труд. Всеки се включи. Тя работата е много. Дупките трябваше да се изметат, да се зачистят, после се изсипва бетон, заравнява се. По 30 човека на групи работиха на пътя, за да запълнят дупките. Даже господ беше с нас. Дъжд ни изпрати. Защото в жегите бетонът се втвърдява по-бързо", разпалено обясняваше Таня.
Хората от селото успели да съберат 4000 лева, които се оказали напълно достатъчни. По пътя има още малко работа, но пари са останали и има достатъчно да се довърши "проекта".
"Знаете ли колко е хубаво това, което се случи при нас, обясни Таня. Хем си решихме проблема, хем хората са доволни, хем показахме на другите, че има изход. Тук има страхотна организация. Всеки помага. Хората са сплотени и такъв дух не може да се усети навсякъде. Но ние в нашето село сме свикнали така. Помагаме си сами, за да ни помогне и Господ".