Монитор: Забраняват „класациите на песни” в изборния ден

Архив Варна

28-07-2010, 02:55

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Резултати от допитвания до общественото мнение по повод на изборите не могат да се огласяват под каквато и да е форма,

включително и скрита като например класация на песни и използване на разнообразни форми за внушение към определени партии и коалиции 24 часа преди изборния ден и до неговия край на територията на цялата страна. Такъв текст е записала временната комисия за изготвяне на новия изборен кодекс, с копие от който „Монитор” разполагал. Това на практика означава, че по време на изборния ден и електронните медии няма да ползват онлайн традиционните за вота класации, с които досега съобщаваха на какъв процент избиратели се радва дадена формация.
Идеята е да се затвори вратичката в закона, който до момента забраняваше само публикуването на социологически проучвания. С използването на символни имена на песни и филми обаче забраната се заобикаляше и по този начин
избирателите разбираха „има ли смисъл” да отидат до урните, разясниха депутати.
В проекта, който са разписали, народните представители от изборната комисия предлагат и предизборните хроники, излъчвани по Българската национална телевизия и Българското национално радио, да не се заплащат. До момента всяка партия, коалиция или инициативен комитет плащаше на обществените медии за излъчване на тези материали. Тарифата се определяше с решение на Министерския съвет.
4 000 000 лева вместо досегашният милион пък ще бъде допустимата сума за предизборна агитация, се предвижда в новия избирателен кодекс, който подготвя временната комисия в Народното събрание. Ограничението ще важи както за партии, така и за коалиции, обясниха депутати.
Депозитите за явяване на избори на политическите партии от своя страна
ще остават в касата на  Фонда за лечение на деца.
Според настоящата нормативна уредба депозитите се връщат на формацията в случай, че е получила над 1% от електоралната подкрепа на избори. Разписаният проект предвижда обаче  депозитите на желаещите да участват във вот да бъдат чувствително свалени, а веднъж внесени като гаранция, средствата няма да бъдат връщани независимо от подкрепата, която партията е получила. В момента партиите внасят 50 000 лв., а коалициите 100 000 лв. В комисията обаче са решили сумата да е драстично по-ниска, а именно 10 бона. Според депутатите в цяла Европа партиите плащат много по-малко пари, но пък за сметка на това не си ги получават обратно.