Избрани Новини
Дневник: КФН готви реформи за стимулиране на капиталовия пазар
Комисията за финансов надзор (КФН) е предложила мерки, с които да се стимулира интересът към инвестициите на изпадналия в депресия български капиталов пазар.
Това предвижда програма на новото ръководство на инвестиционния надзор в регулатора, оглавяван от Димана Ранкова, която е била представена в четвъртък на браншовите организации на пазара, научил "Дневник" от свои източници в асоциациите.
Информацията беше потвърдена и от КФН. Сред предложенията са възможността дружествата да увеличават капитала си с непарични вноски, под условие, както и превръщане на дълг в акции. Предвижда се и да паднат ограниченията за пенсионните фондове да инвестират само в акции на регулиран пазар, какъвто е фондовата борса, но и да им се сложи минимален праг за вложенията в местни книжа.
Има идеи и в посока по-строги санкции за пазарни нарушения, както и повишаване на прозрачността на пазара. Първите реакции на пазара с изключение на мерките по отношение на инвестициите на пенсионните фондове като цяло са положителни.
Финансовият надзор вече е представил предложенията си на повечето пазарни представители - като целта е те да се обсъждат до септември и по-голямата част да бъдат вкарани за гласуване в Народното събрание до края на годината. Част от промените са подготвени още при предишните два състава на КФН.
Целта на готвените промени е да бъдат разширени възможностите за финансиране на участниците на пазара и да се раздвижат инвестициите в небанковия финансов сектор, който остава изключително слабо развит. За последните три години борсата изпадна в сериозна депресия, а обемите за търговия се свиха сериозно - вчера например имаше сделки за едва 290 хил. лв.
Сред по-интересните предложения на новото ръководство на КФН са публичните дружества да могат да увеличават капитала си с непарични вноски, в това число и замяната на дълг срещу нови акции. Предлага се да бъде променен тежкият режим на отправяне на оферти за изкупуване на акции от големите към малките акционери (търгови предлагания), както и да бъде разрешено на дружествата на борсата да издават при преференциални условия акции или опции върху тях в полза на мениджъри, служители и работници.
Да се премахне ограничението пенсионните и застрахователните дружества да инвестират само в акции, които се търгуват на регулирания пазар, както и да се задължат те да влагат минимална част от активите си в български дългови инструменти и акции, е сред другите предложения на инвестиционни надзор. Последното обаче среща сериозна съпротива на самите пенсионни фондове още в зародиш.
Промени в законодателната уредба се предвиждат още в частта, която регулира взаимните фондове и дружествата за инвестиции в имоти и вземания - въвеждане на борсово търгувани фондове, на нови схеми за професионални и институционални инвеститори, в това число и такива, които с дейността си се доближават до хедж фондовете.