БСП: Приватизацията на проекта „Горна Арда” е незаконна

Архив Варна

30-07-2010, 11:12

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Управляващите днес бяха обвинени от експремиера Станишев и бившия министър на икономиката Петър Димитров  в незаконна приватизация на проекта за изграждане на хидрокаскадата “Горна Арда“.

Според социалистите незаконно е предоставянето на мажоритарния дял в проекта без търг и конкурс на австрийската компания ЕВН, в която министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков бе прокурист, преди да поеме поста в кабинета на ГЕРБ.

На 19 юли  двете компании сключиха акционерно споразумение, припомня Mediapool. В него се предвижда австрийците да вземат 70 на сто в създадената през 1999 г. Хидроенергийна компания “Горна Арда“, чийто притежател до момента беше НЕК, а самата електрическа компания намали участието си до 30 процента. Промяната в разпределението на капитала ще стане с вноска от 1.39 млн. лв., която бе определена от социалистите като изключително ниска, при положение че досега НЕК била вложила 11 млн. лв. в проекта. ЕВН изкупиха дела на наследника на турския “Джейлан холдинг“ – CCG, за да оттегли той иска си срещу НЕК в Парижкия арбитраж за 70 млн. евро за неизпълнени ангажименти по хидропроекта.
Мегапроектът „Горна Арда” бе договорен в края на 1998 г. от тогавашните премиери на България и Турция Иван Костов и Месут Йълмъз. Първоначално ЕВН имаха консорциум със сънародниците си от “Алпине Бау“, които обаче отнесоха сериозни нападки от премиера Борисов заради силно оскъпения проект за строежа на хидровъзела “Цанков камък“. “Алпине“ се отказаха от “Горна Арда“, за да се съсредоточат върху изпълнението на “Цанков камък“, който трябва да се въведе в експлоатация тази есен.

БСП обаче заподозря, че концернът ще “изникне“ като подизпълнител на проекта за “Горна Арда“.
Станишев попита защо точно ЕВН е избрана и припомни, че министър Трайков е работил именно за нея. Петър Димитров пък прикани премиера да отговори какви са гаранциите, че “Горна Арда“ няма да попадне в същия капан като “Цанков камък“. Проектът "Цанков камък" бил лош, проектът "Горна Арда" по-добър ли е?, попита Станишев. Може да се влезе в същата схема като с "Цанков камък", няма проучвания, няма обосновки и цената на "Горна Арда" може да се окаже много по-голяма. Важен въпрос е - по каква цена българинът ще купува енергия, допълни Петър Димитров. В отговор получи упрек, че “ето затова такива въпроси трябва да се задават на ресорните министри, а не на министър-председателя“ и уверение, че в “капан "Цанков камък" няма да попаднем“.

Борисов обясни, че за "Горна Арда" няма да се похарчи един лев повече от това, което трябва.
Преди това той обясни, че идеята на проекта е освен да се ползва като източник на възобновяема енергия за постигане на целите за 16 процента дял в производството на ток в страната, и да предотвратява наводненията по тази територия. Това беше едно от питанията в Турция - какво ще направи България с наводненията, които има всяка пролет. Според експремиера с "Горна Арда" няма как да се решат проблемите на Турция, тъй като тя се наводнява от Тунджа, а Арда се влива в Гърция.

Според Станишев проектът ще бъде много по-скъп от предвиденото. Той допълни, че в сделката с ЕВН интересът на НЕК е грубо погазен. Станишев акцентира и върху това, че хидрокаскадата попада на територия, три четвърти от която се намира в европейската екомрежа "Натура 2000". От ЕВН обаче още след подписването на сделката припомниха, че няма изрична забрана за инвестиционни проекти в зони от “Натура“, а за съответното намерение се прави освен оценка за въздействието върху околната среда, и за съответствие с изискванията на европейската екомрежа и компанията е наясно с това. За целта ще се проведат и разговори с местните общини и с неправителствените организации.