"24 часа": Мерят кръвно срещу 40 лв. по морето

Архив Варна

01-08-2010, 05:45

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Здравето, когато си на море, излиза доста скъпо.

Повечето медицински практики в големите курорти са без сключени договори с касата и при тях важат правилата на свободния ценоразпис - тарифите тръгват от 15 лева и стигат до 100, пише днес "24 часа".

Млада жена от Търговище вдига кръвно през нощта, майка й вика линейка, докторите пристигат в хотела в Слънчев бряг, мерят го, казват "всичко е наред" и искат 40 лева за прегледа.

"Прегледът при нас е 40 евро, работим предимно с чужденци", обясни д-р Николай Таслаков, който има медицински център в един от големите хотели в Слънчев бряг. Родните туристи преглеждали срещу 20 лева. В други центрове обаче тарифите са еднакви както за нашенци, така и за летовниците от чужбина.

Шансът да попаднете на джипи, работещо със здравната каса, е по-голям в малките градчета като Созопол например и ако си носите здравната книжка, може да се разминете с потребителската такса от 2.40 лв.

Ако обаче влезете в кабинет на лекар специалист, ще ви трябва и направление от вашия личен доктор, обясниха от бургаската лекарска колегия. И понеже няма как да се сдобиете със скъпоценния талон, освен ако личният ви лекар не е тръгнал на почивка заедно с вас, на практика трябва да отидете на частен преглед.

"Турист с редовни вноски за здраве може да потърси общопрактикуващ лекар и той не може да му откаже преглед срещу потребителската такса", казва д-р Живка Костадинова, главен секретар на Регионалния център по здравеопазване в Бургас.

С това е съгласен и д-р Веселин Балкански, директор на РЦЗ във Варна, с уточнението, че в курортите около морсата столица няма кабинет, или здравно заведение с договор с касата. Там медицинските услуги са само платени.

"24 часа" обаче си направи експеримент и провери дали джипи с кабинет в бургаската болница ще приеме летовник.

"Нека отиде в Спешния център, там има различни лекари", бе първата реакция на дежурната д-р Толчева. После уточни, че ще го обслужи, но след като провери на компютъра здравния му статус.

"Не е редно да се препращат туристи към Спешния център, там е само за животоспасяващи ситуации", коментира д-р Костадинова.

Здравните пунктове по плажовете пък са към "Водноспасителната служба". Те бдят за удавени, порязани и припаднали. Нямат ангажимент обаче за други случаи като бъбречна криза, ангина, бронхит.

Случаите, за които здравните пунктове по плажовете отговарят, се водят неотложни и са безплатни за българите.

Проверяват тарифите за българи и чужденци

При омбудсмана на Бургас Таньо Атанасов засега няма оплаквания за проблеми при медицинското обслужване на туристи. Той обаче посочи, че не може да има две тарифи за прегледи - за българи и чужденци.

"Ценоразписът трябва да е един за гражданите от ЕС. Все едно да отидете в Германия и да ви сложат по-скъпа тарифа като чужденец", обясни Атанасов.

Лекарските практики обаче често прибягват до два ценоразписа. Правим отстъпки за българите, те са по-бедни, е обяснението им.

"Абсолютно е забранено прилагането на две тарифи и това ще е обект на следващите ни проверки", каза главният секретар на РЦЗ Бургас д-р Живка Костадинова.

Платен преглед на дете с кърлеж

Семейство Друмеви от София е трябвало да плати във Варна, за да извадят кърлеж от 5-годишния им син Дари. От хотела ги предупредили, че викането на лекар ще им излезе минимум 50 лв.

Затова те отишли в Спешния център на МБАЛ "Св. Анна", но не ги приели.

"Поискаха ни направление и ни казаха, че ваденето на кърлеж е работа на джипито. После ни пратиха в частния център "Св. Анна", който е в двора на общинската болница", казва майката. Там извадили кърлежа и взели пари за консултация с хирург.

"Кърлежът не е спешен случай, а неотложен. Можели са да потърсят помощ в здравно заведение, което има договор с касата", коментира д-р Веселин Балкански, началник на РЦЗ във Варна.