24 часа: Съдят сайта Zamunda

Архив Варна

02-08-2010, 04:28

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Бившият собственик на най-популярния български торент сайт Zamunda и негов служител ще бъдат съдени за интелектуално пиратство.


Обвинителният акт срещу управителя Мартин Павлов и системния администратор Димитър Цанков бе внесен преди десетина дни в Софийския районен съд от прокурор Детелина Йотова.

Домейнът www.zamunda.net е създаден от Мартин Павлов като управител на фирма "Линкос" ООД на 17 декември 2006 г. и е платен до 7 декември 2007 г.

Разследването на Zamunda почва след сигнал до ГДБОП от управителя на фирма "Амотера БГ" ООД Андриян Ценов. Дружеството, регистрирано на Сейшелските острови, имало сключен договор с представител на филмови студия и притежавало правата да излъчва филми по кодираните системи pay per view и video on demand.

В сигнала се твърди, че на Zamunda са били качени филми без съгласието на "Амотера БГ", което държи правата за разпространение в България.

Какво разкрива разследването за периода 7 декември 2006 г. - 12 март 2007 г.? Zamunda е собственост на "Линкос"ООД с адресна регистрация в София. Към 12 март 2007 г. сайтът е хостван на сървърите на холандската компания "Лийзуеб", регистрирана в град Харлем.

На страницата се разпространяват софтуер, музика, игри и филми, които са достъпни до неограничен брой потребители и могат да се теглят от всеки от тях. За по-лесно качване и сваляне на файловете е направена търсачка, която не допуска дублирането им.

В Zamunda има рейтинг система, с която се стимулират потребителите да увеличават обмена на информация. Основната цел на тракъра е трафикът на незаконно съдържание - произведения с чужди авторски права. Те са включени в сайта под формата на каталог с имената на произведенията, анотации и мнения за тях.

Обвиняемите умишлено са улеснявали потребителите при свалянето на желаните от тях файлове със съвети и разяснения, качени на сайта.

Според прокуратурата предмет на интелектуално пиратство в Zamunda са игрите "Каунтър страйк", "Уърлд ъв Уоркрафт", програми на "Майкрософт".

В обвинението са изброени и 76 филма, собственост на големи световни компании, сред които "Юръп груп", "Туенти сенчъри фокс", Ем Джи Ем, "Сони пикчърс", "Ню лайн синема", "Съмит ентъртейнмънт", "Юнивърсъл", "Уорнър брос" и др.