Кандидатстването в Университет зад граница трябва да започне сега

Новините

02-08-2010, 09:26

Снимка:

IMPACT PRESS GROUP

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Всеки, решил да кандидатства в университет зад граница, особено във висше учебно заведение във Великобритания, трябва да започне с подготовката на документите още сега.

Най-важното на този етап е абитуриентът да си осигури добра оценка по английски език.

CAC, IELTS или TOEFL

Сред родители и бъдещи студенти масово битува хаос по отношение на това какви знания по английски език са нужни за образование на Острова и как се доказват те. Все още особено популярни в България са сертификатите на Кембридж, които обаче имат само сантиментална стойност в контекста на кандидатстването. Ако сте успели да вземете CFC (Cambridge First Certificate, отговаря на ниво B2 от Европейската езикова рамка) или  CAC (Cambridge Advanced Certificate, ниво С1 от Европейската езикова рамка) можете да се гордеете със знанията си и спокойно да сложите диполомата в рамка, за да я показвате на внуците си. Сертификатите от Кембридж важат до живот, тоест те са безсрочни, но пък с тях можете да кандидатствате само в едноименния университет и в ограничен брой други ВУЗ-ове. Всички останали изискват като адмишън тест IELTS или TOEFL. Ако кандидатсвате за бакалавърска степен ще ви трябват поне 6 точки от IELTS или 80 от TOEFL. За кандидат-магистратите летвата е малко по-висока - 6.5 точки от IELTS или 92 от TOEFL.

Въпреки че официалните изисквания на университетите във Великобритания останаха непроменени, българските кандидати масово получиха доста по-високи оферти, коментира Милен Младенов - управител на "Мис Диамандиева" ООД. Фирмата е официален консултант на UCAS - системата, чрез която кандидат-студентите, били те англичани или българи, се класират за университет на Острова. Според Младенов при 80 точки на TOEFL и диплома над 5.50 миналата година, това лято българските абитуриенти трябваше да издържат TOEFL с минимум 85-90 точки и да завършат с успех поне 5.70, за да попаднат в наистина добър университет от топ 10 в UK. През последните 2 години трайно се наложи минимален праг от 5.00 за прием в английски университет, обяснява Младенов. При по-ниска диплома кандидатстването не е невъзможно, но шансовете за успех са много по-малки.

Двата сертификата - IELTS или TOEFL, са напълно равностойни при кандидатстването. Единствената разлика е, че явяването на TOEFL става много по-лесно тък като дати за изпита по интернет има по няколко пъти в месеца, а само във Варна той се провежда на 5 места. Ако държите на IELTS, изпит има всеки месец в Британския съвет в столицата.

Качествената подготовка за TOEFL отнема поне 2 месеца и половина при занимания 3 пъти седмично. Затова е най-добре тя да започне още през септември, за да може до края на годината кандидатът да има нужната му оценка за кандидатстването. Освен това ще са му нужни диплома за средно образование (документите се подават с очаквани оценки) и така важното мотивационно писмо, което в системата на UCAS минава през специална компютърна проверка за плагиатство.

Сроковете за подаване на документите в UCAS

са 15 януари 2011 и 15 октомври 2010 за университетите в Оксфорд, Кембридж и за медицина. В следващите няколко седмици всеки от кандидатите ще получи отговор от 5-те учебни заведения, за които е писал в заявлението си. Той може да бъде отказ, безусловен прием или оферта с условия, които кандидатът трябва да покрие, за да бъде приет.

Тази година за първи път UCAS предлага нова възможност за кандидатите: да променят желанието си, ако са изкарали по-високи оценки от планираните. Тази процедура стартира на 19 август, когато стават ясни оценките и всички кандидати, завършили A lavel  в училища на територията на Великобритания.

Таксата за всички университети във Великобритания

за жители на UK и EU е 3290 паунда за 1 учебна година. Частните университети и колежи обаче сами определят сумата за обучение и най-често тя е 3-4 пъти по-висока от държавната. Всички студенти от Великобритания или страни от Европейския съюз имат право на студентски заем, за който кандидатстват още през пролетта за всяка следваща учебна година. Заемът започва да се връща 6 месеца след завършването на бакалавърската степен, но само при условие, че длъжникът е започнал до получава заплата от над 15 хиляди паунда на година. За първи път тази година английското правителство прецизира условията за студентските заеми и в тях вече е указано, че българските студенти ще връщат парите, щом заплатата им в родината достигне 6 хил. паунда на година. Заради големия брой кандидати за заеми тази година приемът на документи приключи още на 25.06. Закъснелите могат да кандидатсват до 9 месеца след началото на учебната година, но няма да успеят да си получат парите до 1 септември и ще трябва сами да осигурят средства за таксата, които после да им бъдат възстановени.

По неофициална информация българските студенти във Великобритания тази година ще са близо 2 пъти повече. Само възпитаниците на "Мис Диамандиева" ООД са 60 при 35 през 2009 г. Според Милен Младенов се наблюдава отлив от традиционно "евтините" образователни дестинации Дания и Холандия.