Избрани Новини
Авантюристи разнообразяват ваканцията си с подводни разходки
Българи и чужденци разнообразяват с подводен туризъм ваканцията си през летните месеци по северното ни Черноморие.
Една от най-предпочитаните дестинации е ваканционен комплекс Русалка, където опитни инструктори насочват летовниците към разпръснатите по морското дъно останки от потънали кораби и подводни рифове. Често авантюристите запечатват незабравимото си изживяване с подводни фотоапарати.
"Водолазите са добре екипирани и инструктирани. Около Шабла те имат възможност да се насладят най-вече на разнообразни представители на морската фауна и флора, сред които има и много редки или застрашени видове. Потънали кораби им показваме във Варненския залив. Напоследък румънци проявяват голям интерес към техния миноносец "Принц Карол", който е потънал у нас през 1941 г. , заяви за ВарнаУтре.бг Калина Митева от център за подводни спортове, разположен в крайбрежното село Свети Никола.
Престоят във водата е близо 50 минути, а за подводната разходка туристите броят по 70 лева.
Всъщност, всеки, който желае да се потопи, за да види морския свят, трябва да отдели поне половин ден. Преди да се гмурнат в солените води на Черно море, туристите преминават кратък инструктаж и се запознават с нормите за безопасност. Денят им започва с попълване на документи и медицинска проверка.
"Напоследък все повече българи искат да се сертифицират като водолази. 90 процента от гмуркачите ни са българи. Останалите са най-вече румънци, руснаци или скандинавци. Един курс за водолази е 5-дневен и струва 600 лева. Най-малкият ни гмуркач е на 11 години, а най-големият - на 50. Една група за подводна разходка максимално може да бъде от 7-8 сертифицирани водолази, а иначе е до 2-3-има" - разказа Митева.