Избрани Новини
"Стандарт": Хакери смениха компютрите с компоти
Родни хакери смениха компютрите с компоти,
пише "Стандарт". Десетки българи, които години наред са си изкарвали хляба с правене на програми и IT устройства, се прибраха по родните си места. За да си направят ферми, точно като тези във Facebook.
Първи наново започна живота си великотърновецът Людмил Егов. Той заряза заплата от 50 хиляди долара на година и се върна в Арбанаси от Канада, където вместо с компютри, започна да се занимава с производство на зеленчуци. Людмил се прочу само за няколко месеца с факта, че цялото му семейство, включително и малкият му син живеят природосъобразно, добивайки цялата си храна от градината пред къщата. Само преди седмица компютърният специалист отказал добре платена работа в Захарни заводи в Горна Оряховица, където били готови да го вземат на работа срещу солидна заплата. "Когато влязох в офиса, видях компютъра, включих осветлението на тавана, погледнах през прозореца и усетих, че всичко, което съм постигнал, го губя. Реших, че природата отново ми убягва и ще трябва да стоя на изкуствена светлина и срещу компютър. Казах на шефовете, че съжалявам, че не съм готов за тази работа и се прибрах отново в Арбанаси, за да си обработвам земята и да събирам нейните плодове.
Людмил води природосъобразен живот и се храни само с това, което сам произвежда, без да наторява почвата. За да растат доматите и гроздето му по-добре, Людмил дори им пуска музика и те без пестициди стават по-вкусни от тези на съседите.
Синът му Самуил-Тодор е роден в къщичката, сгушена между дървета и розови храсти. Расте здрав, без да са му поставяни ваксини. Цялото семейство са вегетарианци, но не са се отказали изцяло от цивилизацията. Използват интернет, пералня и телефони. Людмил Егов казва, че откакто се е прочул с машината си за производство на кълнове, които са включени в ежедневното им меню, все повече хора от цяла България пристигат да го търсят, за да се научат как се произвеждат кълнове и как се живее добре на село.
От разговорите му в мрежата пък са се впечатлили десетки българи по света, които твърдят, че се завръщат у нас за бизнес на село. Според тях производството на плодове и зеленчуци тепърва ще се развива в България заради субсидирането от Евросъюза. "Вместо да трупаме пари на чужди компании с производство на платки и програми, ще вложим уменията си в родната търговия", коментира пък Кирил Иванов. Той работил 8 години като специалист в една от най-големите компании в Америка за производство на CD-та. Преди 6 месеца обаче се върнал в Търново и сега вече гради своята ферма с европари. "Одобриха проекта ми за производство на плодове и зеленчуци. И сега вместо компютри правя компоти", шегува се Кирил. Той и семейството му изкарват два пъти повече пари, отколкото с работата си в Америка. И най-хубавото е, че го правят у дома