Газът може да поевтинее повече от очакваното

Новините

03-08-2010, 11:26

Снимка:

SOFIAPHOTOAGENCY

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Според прогноза на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев природният газ може да поевтинее с 10 - 15 на сто от началото на октомври заради стабилизирането на международната цена на петрола, понижаването на стойността на долара и развитието на местния добив.

Цената на местния добив на природен газ от находище "Галата" е с около 10 - 20 процента по-ниска в сравнение с цената на руския природен газ на входа на страната, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Според него усилията, които се полагат за развитие на местния добив, са в правилната посока и ще доведат до стабилизиране на цената на природния газ в страната. Местният добив е най-добрата възможност да се поддържа стабилна цена на природния газ дори в криза, пример за това е Румъния, каза Семерджиев.

Както писа ВарнаУтре, преди седмица стана ясно, че британската компания “Мелроуз рисорсиз ПЛС“ ще получи скоро концесия за добив от находищата “Калиакра“, “Каварна“ и “Каварна Изток" и може още тази есен да започне да доставя за пазара суровина с цена доста под 300 долара за 1000 куб. м. Такава цена иска българското правителство от руската “Газпром“, която в момента е единственият доставчик за страната ни. Така според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков газът щял да поевтинее с 5 - 10%, което било допълнително поевтиняване към договорените преди три седмици във Варна с руснаците до 7 процента от есента. Според очакванията трите кладенеца общо може да нахвърлят 3 млрд. куб. м. Така България ще си осигури 500 млн. куб. м, или 20 на сто от необходимите й годишни количества в следващите шест години. Надяваме се, че към септември, когато трябва да определяме цената на природния газ, ще имаме възможност за корекция, дай Боже да бъде надолу, заяви председателят на ДКЕВР.

Окончателният доклад от одита на газоразпределителните дружества щял бъде готов не по-рано от средата на септември. Според Семерджиев, цитиран от Mediapool, към момента газоразпределителните дружества са ориентирани към общинските и промишлените обекти, където възвръщаемостта на инвестициите е по-голяма, отколкото при битовите. Битовото потребление на природен газ в страната е много малко, общият брой на потребителите е около 50 000, а използваемостта на мрежите е между 10 и 20 процента, отбеляза Семерджиев. По думите му цената на природния газ за бита е сравнима с тази на топлофикационните дружества и е подобна на цените в Литва, Латвия и Естония.

Семерджиев съобщи, че в края на тази или началото на следващата седмица ще започне проверка за инвестираните от НЕК и Електроенергийния системен оператор  средства в сигурността на електроенергийната мрежа за последните три години. През юли част от крайморските курорти останаха без електрозахранване заради две аварии по мрежата. В ДКЕВР все още очаквали подробните протоколи от НЕК за причините, довели до липсата на ток.