Избрани Новини
Шуменската "Топлофикация" стана общинска
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и кметът на Шумен Красимир Костов подписаха договор за прехвърлянето на "Топлофикация Шумен" на местната община.
Това стана възможно, след като Министерският съвет взе решение за безвъзмездно прехвърляне на акциите на дружеството. Основната причина е заявен интерес от страна на „Титан пауър" АД пред общината за инвестиции в съоръжения за когенерация. След прехвърлянето на собствеността тези инвестиции ще могат да бъдат осъществени чрез публично-частно партньорство. Подобен проект е обсъждан на сесия на Общинския съвет в Шумен на 29 юни.
„Това е решение от полза за всички – топлофикационното дружество ще може да изгради нови мощности, „Булгаргаз" ще има ясен хоризонт за събиране на вземанията си, а потребителите ще получават топлоснабдяване на по-ниски цени", коментира по този повод министър Трайков. По неговите думи бъдещото развитие на топлофикационните дружества е свързано с когенерациите. Такъв е и случаят със столичната „Топлофикация", за чието прехвърляне на общината също се подписва договор днес.
„Топлофикация Шумен" става общинска собственост с всички свои активи и пасиви. За прехвърлянето на собствеността вече е дадено съгласие от страна на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, както и на местния парламент.
Към шестмесечието на 2010 г. „Топлофикация Шумен" има задължения към „Булгаргаз" за повече от 15,255 млн. лв. От друга страна, компанията има несъбрани вземания от своите 3500 абонати на стойност близо 6 млн. лв. Загубата на дружеството за шестмесечието на тази година е близо 2 млн. лв.
Прехвърлянето на „Топлофикация Шумен" на общината ще осигури възможност за реализиране на проект за когенерация, при който отпадният продукт от производството на електричество е топлинна енергия. Това осигурява възможност за двойно намаление на цените на топлинната енергия за потребителите. Инвеститорът се ангажира също така в рамките на пет години да изплати задълженията на дружеството към „Булгаргаз". Времето за монтиране на новите мощности е около 5 месеца, което означава, че реално проектът ще донесе полза на потребителите от януари 2011 г. Благодарение на когенерация успява да задържи цените на ниски нива и варненското топлофикационно дружество "Далкия Варна".
По данни на кмета Костов предстои община Шумен да обяви конкурс за право на строеж на когенерационна мощност при следните условия: изплащане на задълженията към „Булгаргаз" и инвестиция на стойност не по-малко от 50 млн. евро.