Избрани Новини
"Монитор": Шеф крие сервитьорки в хладилник
В комплекс Елените край Несебър работодател натикал сервитьори и бармани без трудови договори в хладилното помещение,
докато мине проверката на Главна инспекция по труда. Това обяви вчера нейната шефка Румяна Михайлова, пише "Монитор". Така шефът спестил солените глоби по 15 000 лв. за наети с нередовни документи. Един от служителите му обаче изпратил сигнал за принудителното охлаждане в ГИТ. При повторната проверка предвидливо хората вече били заключени в мазето на съседното заведение. Това стана ясно десет дни след като нередовен работодател натъпка шивачки в асансьор. В няколко други случая нелегалните работници пък са били укривани от инспекторите в тоалетни.
Инспекторите действат бързо, за да не се укриват нелегалните работници. За да се избегнат глобите и актовете,
предприемчиви бизнесмени карат хората да работят нощем,
когато инспекторите почиват. Според Михайлова дори шивачки и дърводелци работят в малките часове на нощта, което със сигурност се отразява не само върху здравето им, но и върху качеството на продукцията. Бизнесмените също така масово декларират, че наетите им служители се трудят по 4 часа на ден, когато на практика те се бъхтят по 10-12, показват масираните проверки на дирекцията.
За последните седем седмици съвместно с Агенцията по заетостта, НАП и НОИ са проверени близо 4400 предприятия, като в тях са засечени 891 човека без трудови договори, отчетоха вчера от инспекцията. Заради нарушения на работното време инспекторите са съставили 101 акта и са направили 1500 предписания. Нередовно изплащани заплати са открити в 2538 случая. За година ГИТ е помогнал работниците да получат бавени заплати за 65,3 млн. лв. Само осигуровките, влезли в касата на НОИ върху тях, надхвърлят 7,5 млн. лв. В 27 от случаите проверките попаднали на наети деца на работа.
При 812 от проверките се е наложило инспекторите да бъдат
придружавани от полиция заради агресивно поведение на охрана
и собственици и забранен достъп до предприятията. Във Варна например темпераментен собственик едва не набил наетото от него непълнолетно момиче, когато понечило да попълни анкетите на инспекторите. В Пловдив вбесен собственик скъсал справката на своята служителка и задигнал документите на проверяващия инспектор. Със съдействието на МВР документите били върнати.
В цех за рибни консерви в Любимец пък всичките 41 работници нямали оформени трудово-правни отношения със собственика и работели изцяло нелегално.
Днес в контролната кампания отново ще се включи заедно с инспекторите и социалният министър Тотю Младенов. Заради нарасналия контрол напоследък има трайна тенденция за увеличаване на новоподписаните трудови договори, отчитат от инспекцията. Пикът е бил през юни, когато те надхвърлят 140 000. Въпреки това обаче преди дни Младенов призна, че работата в сивия сектор се увеличава.
Освен че се страхуват да говорят откровено за условията на труд, работниците често не съдействат или дори мамят проверяващите. Чак когато ги уволнят и останат без работа, са склонни да търсят тяхната помощ, коментира шефката на ГИТ Румяна Михайлова. За половин година инспекцията е препоръчала затварянето на 389 предприятия, като само през май това е направено за 108, а през юни 61.