"Труд": Молитви за ток по морето

Архив Варна

10-08-2010, 03:23

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Хотелиери по Южното Черноморие спешно купуват дизелови генератори за производство на електроенергия и отправят молитви да няма нови аварии с тока, пише "Труд".

Сега е пикът на сезона, курортите са пълни, а в близките дни жегите ще станат нетърпими. Дано мрежата да издържи натоварването от климатиците, надяват се препатили гости и хотелиери.

От ЕВН призоваха към разумно потребление на тока.

Точно северната част на Южното Черноморие беше най-потърпевша от голямата авария на два електропровода на НЕК в периода 22-24 юли, когато жители и гости на региона останаха близо 40 часа на тъмно.

“Повечето хотелиери имаме генератори, но един - дори два не могат да решат проблема, ако електрозахранването изключи”, коментира Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в “Слънчев бряг”.

“Хотелите ни са големи. Един генератор може да се използва за осветление или пък в кухнята - да се сготви храна при критична ситуация. Но само толкова. Пускането на климатиците и цялостното обслужване на туристите - това е голяма консумация, с която генераторът не може да се справи.

А един 50-киловолтов генератор струва 50 хил. лева”, обясниха други хотелиери.

“По принцип един генератор може да свърши работа за 2 часа и да реши частично проблема с липсата. Веднага след голямата авария през юли аз си купих един генератор, запасих се и със свещи, и с фенерчета. Купих и няколко газови котлона за всеки случай”, изповяда хотелиер, който трябвало да се грижи за по-малък брой туристи.

“Нова подстанция и подсилване на електрозахранването категорично са необходими на Слънчев бряг”, допълниха туроператори от най-големия курортен комплекс на Южното Черноморие. За обслужването на неговите близо 250 хил. гости са необходими около 100 мегавата мощност.

Масовото използване на климатици превръща лятото в зима не само за потребителите, но и за енергийната система на страната. В големите жеги общото натоварване на електроцентралите ни достига 4600-4800 мегавата. В минало тези числа бяха характерни за началото на есенно-зимния сезон, казват експерти. Променят се и часовете на върхово натоварване. Сутрешният пик не е така ясно изразен, но затова пък има следобеден - около 15 часа, и след това - около 22 часа.

Минималните натоварвания се регистрират нощем - около 3200 мегавата.

Трудно е да се прецени каква мощност гълтат климатиците, казват специалисти. Статистика няма, но някои наблюдения сочат, че общото натоварване от тях е поне 500 мегавата. Това означава, че най-малко половин блок на АЕЦ “Козлодуй” работи, за да осигурява комфортни температури в жилищата, офисите, моловете, хотелите и т. н.

Повишеното натоварване през лятото не е изненадващо за енергетиците. Години наред през август Гърция заявяваше рекордни нужди от внос на електроенергия - 1500-2000 мегавата. Главно заради нуждите на съседите АЕЦ “Козлодуй” промени графика за плановите ремонти на двата хилядамегаватови ядрени блока. Вместо да се спират през лятото, единият излиза в ремонт през пролетта, а другият - през есента, така че максимално да се използват преходните сезони. Сега съседна Гърция е в криза и внася в пъти по-малко ток, но собствените ни климатици вдигат потреблението.

Добрата новина е, че енергийната ни система разполага с достатъчно мощности. Лошата е, че разпределителната система край морето не беше подготвена за бума в строителството и върховите натоварвания. За да закърпи положението, енергото на ЕВН дислоцира в региона три мобилни подстанции, а с НЕК се преговаря за нова - стационарна.