Радиоактивна опасност в Русия - пожарите достигнаха зона, засегната от Чернобил

Архив Варна

11-08-2010, 12:21

Снимка:

AP

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Руските спешни работници са увеличили горските патрули в западния регион, който все още е заразен от ядрената експлозия в Чернобил през 1986 г., опитвайки се да предотвратят пожарите да разпространят вредни лъчения, предаде Ройтерс.

Най-малко 6 горски пожара бушуваха в района на Брянск тази седмица - територията в Русия, която е понесла най-много от катастрофата в Чернобил в тогавашната съветска Украйна.

Руски експерти съобщиха, че радиоактивни елементи, които са останали в горската почва, все още са в опасно количество.

"Облак със сажди може да разпростре радиацията върху огромна територия", каза Александър Исайев от московския Център за горска екология и производителност.

Аварийните екипи бързо изгасиха всички от тях, каза Ирина Йегорушкина от Министерството на извънредните ситуации.

Радиационни експерти от Москва извършиха цялостна проверка на района Брянск, който граничи с Беларус и Украйна и заключи, че няма увеличение на равнищата на радиация, каза тя.

Големи горски площи в Брянск бяха заразени при взривяването на  реактор № 4 на чернобилската атомна електроцентрала, избухнала по време на тест на 26-ти април 1986 г.

В резултат, радиоактивни облаци се разнесоха над много страни от Западния Съветски блок и Северна Европа.

Радиоактивните частици все още са в почвата и природозащитниците предупредиха, че те могат да бъдат върнати във въздуха отново от горските пожари и да бъдат пренесени в други области от вятъра.

Министърът на извънредните ситуации на Русия - Сергей Шойгу, призна за опасността още миналата седмица и неговото министерство твърди, че е взело всички предпазни мерки.

"Имахме няколко пожара, но положението тук не е толкова тежко, колкото в областите около Москва" каза Йегорушкина пред Асошиейтед прес днес.

Началникът на службата за горска защита в Брянск заяви, че неговата агенция е увеличила патрулите около горите, особено в югозападната точка, където са най-засегнати от Чернобил.

"Има опасност, но ние контролираме ситуацията", каза Владимир Розинкевич, директор на службата пред АП.

Василий Тузов, заместник-ръководител на Федералната служба за защита на горите, заяви, че пожарите са погълнали общо около 9600 дка в няколко региона на Русия, пострадали от отлагания в Чернобил, в това число и Брянск, но повечето от тях са били изгасени бързо.

Той каза, че засега не е ясно, дали някой от пожарите не е разпространил радиоактивни частици.

"Нашите работници ще трябва да проведат измервания, за да се определи това", каза Тузов - "Всичко, което знаем е, че е имало пожари в районите с по-високи нива на радиация"

Greenpeace и други природозащитни групи твърдят, че радиоактивен прах от катастрофата в Чернобил може да бъде вредна, въпреки че дозата най-вероятно ще бъде малка.

Във Виена Международната агенция за атомна енергия обяви, че  няма коментар за радиоактивната опасност от пожарите.

Стотици пожари, разпалвани от най-горещото лято, което Русия помни, са погълнали големи площи около Москва и други части на Западна Русия и покриха руската столица със задушаващ смог.

Смъртността в Москва се удвои до 700 души на ден, моргите са препълнени, а столичаните отчаяно търсят начини за противодействие на високите температури и парливия дим.

Около 165 000 работници и 39 противопожарни самолета водят битка с над 600-те пожара, бушуващи в страната на над 220 000 акра.