"Труд": “Медузи” разбъркаха политпасианса във Варна

Архив Варна

12-08-2010, 03:24

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Четири месеца и половина след акцията на МВР “Медузи”, при която шумно бяха арестувани председателят на общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов,

бизнесменът Даниел Славов-Дънката, прокуристът на “Градски транспорт” Пенчо Пенчев и главната счетоводителка на общинската фирма Йоана Димова, и четиримата са на свобода. Обвинението, че от 2003 до 2007 г. те са “участвали в престъпна група, сключвала неизгодни сделки за автобуси за градския транспорт във Варна”, продължава да е в сила. Все повече обаче стават хората, които гледат с подозрение на твърдението, че общинската фирма е източена с 3 сделки за рейсове втора ръка на обща стойност 2 млн. евро.

Червени активисти прогнозират, че краят на сагата още е далеч. Защото същинската цел на разследването са не толкова икономическите далавери. Истинската мишена е политическото бъдеще на Гуцанов.

“Прокуратурата няма нищо общо с политиката!” С тази реплика окръжният прокурор Владимир Чавдаров отхвърли подозренията. Но бе пестелив на информация докъде е стигнало разследването. “Не коментирам!”, бе включително отговорът на въпрос на “Труд” дали Гуцанов вече е разпитан - след близо 5 месеца арест това не бе сторено.

Освобождаването на Гуцанов от съда не ни пречи, каза прокурор Чавдаров. И обясни: “В началото беше важно да се ограничат придвижването и други действия на обвиняемите.”

Чакаме резултатите от 6 следствени поръчки до 4 европейски държави, заяви още окръжният прокурор. Срокът на разследването вече е удължен до 6 месеца, т.е. би трябвало да изтече през септември.

Факт е, че акция “Медузи”

пренареди пъзела

на обществения живот в морската столица. Арестът на Гуцанов провокира две разделителни линии в политическото пространство на Варна. Първата стана факт в общинския съвет, а втората разграничи БСП от кмета Кирил Йорданов, подкрепян досега от столетницата.

“Това е най-пъстрият общински съвет от началото на демокрацията, но не означава, че няма да заработи като един цял организъм!”, обяви Гуцанов веднага след като оглави ОбС през 2007 г.

Малко по-късно той се прочу в страната като първия шеф на местен парламент, приложил мениджърския подход в управлението му. Неслучайно 2 г. след като застана начело на ОбС, Гуцанов бе преизбран на поста, въпреки че през 2007 г. БСП и ГЕРБ вкараха равен брой съветници. Тогава рамо му удариха ДПС, “Атака”, ОБТ и хората на Веселин Данов, които станаха част от прочервеното мнозинство. Оттам идваше подкрепата за важни проекти, чийто идеен генератор бе Гуцанов - преместването на пристанище Варна и изграждането на модерен яхтпорт, създаването на общинска програма ин витро за финансово подпомагане на бездетни семейни двойки, изграждането на детски градини, кандидатурата на Варна за евростолица на културата през 2019 г.

Негова бе и инициативата Варна да стане домакин на международна регата “Тол шипс”. Арестът затрудни работата по организацията й и тя се проведе без блясък. Гуцанов бе пуснат от ареста непосредствено след финала на гонките и парада на ветрилата. Днес част от проектите, вкл. преместването на пристанището, са пратени във фризера, а ОбС на Варна е оплетен от бизнес интереси и прилича на добре сглобен Франкенщайн. Сигурно затова препозиционирането на партии след отстраняването на Гуцанов от шефския пост не скандализира дори доскорошните му поддръжници - нищо лично, просто бизнес!

28 дни след акция “Медузи” за новия шеф на ОбС Николай Апостолов от ГЕРБ гласуваха всички без БСП. Сега единствената ясна опозиция са червените съветници. Другите почнаха да се връткат, след като стартираха преговори за промени в бордовете на общинските фирми и председателските места в комисиите. Повечето от тях бяха оглавени от ГЕРБ-ери. По време на двете сесии, водени от новия шеф, имаше открит бойкот на заседанията. Отсъствия навъртяха червени, атакисти, съветници от “Нашият град”, Марешки и компания. За първи път заседание на ОбС се проточи три дни - кворумът рухваше.

И втората разделителна линия, генерирана от “Медузи” - между БСП-Варна и кмета Йорданов, бе очертана. Градоначалникът зае неутрална позиция спрямо полицейската акция и разгневи социалистите. Стигна се дотам, че зам.-шефът на червените Аврам Тодоров заяви, че БСП ще преосмисли позицията си спрямо Кирил Йорданов, за да няма повече “политическа полиандрия”. “Наш кандидат-кмет за Варна ще бъде Борислав Гуцанов, нямаме резервни варианти”, отсече той. Позицията намери отзвук сред червените - посрещнаха Гуцанов на Бузлуджа като герой - с прегръдки и ръкопляскания. И го превърнаха в новата червена звезда.

Съпругата на Борислав Гуцанов - Моника, пред “Труд”: Ще подкрепя съпруга си, ако се кандидатира за кмет

- Г-жо Гуцанова, след арестуването на съпруга ви подадохте жалба до Страсбург. Имате ли информация задвижена ли е процедурата?

- Разбира се, вече получихме входящ номер по жалбата. Адвокат Екимджиев от Пловдив се грижи за придвижването на нещата по нея. Категорична съм, че ще съдя държавата за нанесени морални щети. Това дължа първо на себе си. Дължа го и на децата - те едва ли ще забравят ужасяващата картина - завитите им с одеяло глави, виковете “На пода!”, въоръжените до зъби полицаи... Ще се боря докрай.

- Няколко месеца след ранната утрин на 31 март, когато арестуваха мъжа ви, разбрахте ли защо той бе обявен за една от “медузите”?

- Убедена съм, че арестът на Борислав бе политически. Едва след като той вече не е председател на общинския съвет във Варна, нещата се успокоиха. Според мен не са имали друг начин да го свалят от поста му - това е истинската причина за акцията срещу него.

- Дълго ли ви преследваше шокът от преживяното?

- Оттогава доста се промени животът ми. Сигурно е вярна народната мъдрост - всяко зло за добро. Шокът вече премина, защото имам хора около мен, които ме подкрепят през цялото време. Но най-важното е, че семейството ни остана единно и сме още по-силни заедно.

- Направихте ли равносметка след случката, преброихте ли приятелите?

- За моя радост приятелите ми продължават да са с мен, а и те нямат нищо общо с поста на съпруга ми. Бяха през цялото време близо до мен, сега също. Дават ми сили да продължавам напред.

- След ареста малката ви дъщеричка е имала здравословни последствия. Как е сега тя?

- Слава Богу, нещата се пооправиха. Отново тръгнахме по логопеди, положението се овладя. Надявам се да нямаме повече стресови състояния, които да провокират проблема със заекването.

- Как преживя г-н Гуцанов свалянето му от поста шеф на ОбС?

- Той най-добре може да каже. Но може би пък е настанало време, в което човек преоценява и ценностната си система.

- След излизането си от ареста съпругът ви каза, че настава тежко време, време разделно и трябва да се устои. Да не би да гледате по друг начин на политическата му кариера вече?

- Целта на акцията на МВР бе политикът Гуцанов, а не човекът Гуцанов. И времето ще покаже дали съм права. Но да се правят кардинални изводи и заключения още е рано. Нека минат още поне няколко месеца и пасиансът ще се нареди. Всичко ще стане ясно. Тези неща не могат да се скрият.

- От БСП намекнаха, че съпругът ви може да бъде кандидатът на левицата за кмет на Варна. Ще подкрепите ли мъжа си в такава стъпка?

- Аз винаги съм го подкрепяла. Каквото и решение да вземе, винаги ще застана зад него. Няма да го разколебавам.