Еко семейство: 5 лесни начина да детоксикирате детската стая

Архив Варна

12-08-2010, 08:48

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Детските стаи често са свещеното място на малчуганите и зависи от нас да направим това място колкото е възможно по-безопасно и здравословно.

1. Естествени материали, вместо пластмаса
Много щори са изработени от PVC, поливинилхлорид, който често съдържа олово и хормонално смущаващи фталати. Вместо това изберете дограми и настилки от естествени материали - дърво, памук, лен...

2. Отървете се от стария килим
Килимите са топли и уютни, но влакната им са дом за прах, акари, пестициди, животински пърхот, бактерии, оловен прах и химикали от почистващи продукти, които децата вдишват, докато пълзят или играят на пода. Синтетичните килими са още по-вредни, защото съдържат лепила и освен дихателните пътища дразнят кожата.
Отстранете килимите и оставете подовете голи - добавете малко килимче, изработено от вълна, или от други естествени влакна.
Ако тази идея не ви харесва, почистете стария килим с екологично чисти продукти (идея тук!) и минавайте с прахосмукачката често.

3. Боядисайте здравословно
Намирането на боя без летливи изпарения е по-лесно от всякога. Ако все още не сте убедени, че те си струват допълнителната цена, помислете за това: летливите съединения в боите съдържат бензол, формалдехид, керосин, амоняк, толуол, ксилол и всички известни канцерогени и невротоксини. Излагането на тях може да влоши симптомите на астмата и да причини главоболие, гадене, виене на свят, а в някои случаи дори чернодробни и бъбречни заболявания.

4. Нетоксично обзавеждане
Разбира се те са евтини, но мебели от пресовен дървен материал обикновено съдържат формалдехид. Потърсете мебели от дърво, а ако искате ги боядисайте с нетоксична боя. Вече много фирми създават екологично чисти бебешки и детски мебели, в това число кошчета, кошарки, високи столове и играчки.

5. Добавете растения
Още през 80-те години двугодишно проучване на НАСА показа, че повечето стайни растения могат значително да намалят вътрешните замърсители, като например бензол, формалдехид и трихлоретилен. Помислете например за маргаритки, или бамбук - гледат се лесно, заемат малко място и няма как детето да се нарани с тях, докато си играе.

Източник: www.ecolivinglondon.org