Избрани Новини
"Труд": Крадат ток с дистанционно
Зачестяват случаите на блокирани електромери с помощта на устройства за дистанционни управление,
съобщил вчера пред “Труд” Росен Йорданов, директор на “Експлоатация и поддръжка” в “ЧЕЗ Разпределение”. Джаджите са подобни на дистанционните, с които сменяме програмите на телевизорите. Използваната безжична технология обаче не е базирана на инфрачервените лъчи, а използва радиовълни.
“Можем само да предполагаме как точно работи електрониката, тъй като още не сме хващали пълен комплект приемник с дистанционно”, каза Цвятко Минеков, шеф на отдел “Нетехнически загуби” в “ЧЕЗ Разпределение”. Разкриването на тези посегателства е изключително трудно. Тъй като пломбите на електромерите лесно се фалшифицират, енергото е започнало да ги запечатва и с холограмни стикери. Те се оказали по-надеждна бариера срещу кражбите.
Модната електроника е в състояние да прикрие до 80% от ползваната електроенергия. Абонатът знае на коя дата от месеца инкасаторът идва да отчита електромера и предварително пуска с дистанционното уреда да работи. Ако бъде заловен, ще плати едва 40% от “отклоненото” електричество, казват от енергото. Това става чрез т. нар. дотаксуване за потребление на пълна мощност на електроуредите за два месеца назад.
Посегателствата тази година са нараснали двойно. За цялата 2009 г. са отчетени 2287 случая, докато само до юли т.г. те са 2479.
Най-изобретателни в кражбите на ток се оказват бизнесмени с доста над средните доходи. Техните потребности са съизмерими с нерегламентираните ползвания на цяло едно село, отбеляза Минеков.
Най-трудно се залавят онези, които планират кражбите на ток още при строежа на имота си. Неотдавна експерти открили вградена муфа в бетонната плоча на сграда, строена през 2002 г. Най-фрапиращ в историята на системното точене на чужда електроенергия обаче остава случай, продължаващ близо 50 години. За кражба на ток Наказателният кодекс предвижда от 1 до 3 години лишаване от свобода и до 10 000 лева глоба.