Избрани Новини
24 часа: Нилска треска - възможна и в наш комар
Обикновеният комар, който е най-разпространен у нас - кулекс пипиенс, всъщност е най-големият разпространител на вируса на западнонилския енцефалит.
Това съобщи Огнян Миков от Центъра по заразни и паразитни болести у нас, съобщава „24 часа“. Тигровият комар, който бе нарочен за виновник в Северна Гърция, е на предпоследно място като виновник.
Вирусът на нилската треска се съдържа в кръвта на птиците и по-рядко - на гризачи и коне. Комарите смучат кръв от тях, а после хапят и хора.
"Няма данни за птици, които да пренасят заразата у нас, нито за застрашаващо разпространение у съседите ни. Ето защо не са необходими специални мерки", каза Йордан Войнов, шеф на Националната ветеринарномедицинска служба.
Далече не всеки комар е заразен, успокоява и биологът Миков. Преди 12 г. в Румъния е изолиран един комар, заразен с нилска треска. В Чехия, където също е имало случаи преди, изследвали 14 500 насекоми, но открили единичен носител на вируса.
Другата добра новина е, че клинична картина се наблюдава само при 1 на 150 души, получили вируса чрез ухапване от комар.
Според доц. Камен Плочев, завеждащ инфекциозната клиника във ВМА, заразата не е толкова страшна. Над 80% дори не развиват симптоми, а смъртността е много под 40%, както бе съобщено от Гърция. Но е важно да се търси лекар при първите симптоми, които приличат на грип - втрисане и температура. За енцефалита са характерни силна болка в главата, гадене и невъзможност да се гледа светлината.