Недофинансирането блокира здравната реформа според БЛС, синдикатите и опозицията

Новините

15-08-2010, 09:13

Снимка:

SOFIAFOTOAGENCY

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Средствата, които са преведени за юни, са в размер на 68%, каза шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов пред БНР.

Според председателя на съсловната организация недофинансирането ще блокира реформата. На практика това е непонятно - обявява се реформа и в същото време се блокира от част от правителството по този начин. “Все още не са определени дати за срещи с НЗОК, но и да имаме срещи с касата, те ще бъдат безрезултатни”, категоричен бе Райчинов. Нямам право и еднолично да отменям решения на националния съвет. Държавата е най-лошият платец, тя трябва да осигурява над 4 млн. души, но не го прави, уточни Райчинов. “Всичките пари, които държавата трябваше да внася, станаха около 300 млн., а всичко останало идва от 2 милиона работещи, разликата отиде в така наречения резерв”, каза още Райчинов.

Той обясни, че последното нещо, което искат лекарите, е да излязат на улицата и да стачкуват. Това ставало само ако са притиснати в ъгъла. "Решението за стачка ще бъде на самите лекари - коментира д-р Евгени Душков, конфедерален секретар на КТ "Подкрепа”. - Ситуацията засяга не само лекарите, а и цялата медицинска общност. Не може да пострадат само едните от намалението на средствата, най-вече ще пострадат пациентите”. Според него пари за здраве има. На последно място сме по здравен индекс в Европа. Има резерв от 1 милиард и няколкостотин милиона, които са целеви средства за здраве. Трябва да се знае, че хората са дали тези пари за здраве и държавата има най-малък дял относно тези пари, каза още Душков.

Също пред БНР депутатът от Коалиция "За България" Михаил Миков предложи иронично да започне разстрел на тези, които не се осигуряват. Според него липсата на средства в НЗОК се дължи и на неизълнението на ангажимента на държавата да покрива здравните вноски на нейните служители. "Задържането на финансирането увеличава задълженията, а те съсипват системата, демотивират лекарите и медицинския персонал и те заминават извън страната", смята левият депутат.

"Каква е тази реформа, която дава по-лош продукт? Всички лекари от закритите здравни заведения заминаха извън страната", каза още Миков. Според него доста спекулативно се говори за лекарите. Той изтъкна, че вече в страната има затворени болници и даде за пример болницата в Кула, Видинско. "Големият проблем е в осигуряването на достъпа до здравеопазване", заяви Михаил Миков