Избрани Новини
Лагерът в Камчия е награда за детския елит на Москва
"Смогът е ужасен, небето не се вижда, стеле се сив дим, не може да се диша, асфалтът се размеква от горещина.
Хората в метрото припадат, няма никакъв кислород. Навън е като в гъста мъгла - протегнеш ли ръка, не виждаш края й. Атмосферното налягане е много ниско, хората ходят с маски. Работният ден е намален - приключва до 14 ч., много трудно се издържа." Това разказаха за ВарнаУтре децата от поредната смяна в базата на московското правителство в курорта Камчия, които пристигнаха преди дни от бедстващата руска столица.
{gallery}PUT/2010-0816-kam4iya{/gallery}
Те са 403 в четвъртата, последна ваканционна смяна за това лято в обновения хотел "Лонгоз" на Санаторно-оздравителния комплекс "Камчия", собственост на правителството на Москва. След приключването й от 26 август ще заработи и новият детски център "Радуга", с който капацитетът на комплекса ще се увеличи до 1000 деца на смяна. Тогава ще започнат да пристигат учениците за т.нар. изнесено обучение, придружени от педагози и лекари, което по предварителна информация ще продължава целогодишно по 21 дни на смяна.
Ние сме смяната на лидерите - това е
обяснява Мила Деньова, ръководител на пресцентъра на лагера. Досега смените са били интегрирани - деца в неравностойно социално положение заедно с изявени таланти в различни области - млади артисти, еколози, миротворци, журналисти. На финала са най-изявените, организатори на различни прояви, победители в различни конкурси и олимпиади. Детското движение на Москва обединява над 650 детски обществени организации, повече от 100 000 ученици и над 3000 техни ръководители и наставници. Разполага с лагерни бази в Подмосковието и в Краснодарския край, в Тупсе, но лагерът в Камчия се смята за най-престижен - тук децата се изпращат като награда за усилията, положени през учебната година.
Мила е едва на 23 години, завършила е филология и продължава с аспирантура върху творчеството на Достоевски. От 2 години работи в Детското движение на Москва, зам.-началник е на отдел в Дома на детските обществени организации в руската столица. В СОК "Камчия" идва за първи път и още на втория ден около нея се събират желаещите да се включат в подготвянето на лагерно издание. Редколегията е под шапката на Министерството на печата и пропагандата на федерацията на лидерите, а изданието ще е
Имаме предвид онези разноцветни зеленчуци - жълти, червени, обясняват децата. За целия си престой в Камчия те ще подготвят общо 4 броя на списанието в тираж 18 бройки и ще го разпечатат на принтерите в пресцентъра.
403-те деца в смяната на лидерите са разделени на 14 отряда, всеки от които има собствено название, ръководител - наречен консул, йерархия, символика и правила. Така в "българския Артек" в момента живеят пълноценен живот Държава на креативните деца, Република на боговете, Черноморска Камчатка, Република на успеха, Квартал на виртуозите. Бъдещият шестокласник Иван Лаврухин е от Империята Чекабумия - в нея, оказва се, всички си падат по танците, особено в дискотечен ритъм. Ваня е част от редакцията на лагерното списание, но не е сигурен дали иска в бъдеще да стане журналист. "Може да стана артист, или танцьор, известен в цял свят..." И допълва, че по принцип играе в ансамбъл за народни танци, но обожава да върти брейк.
и до тази година са били абсолютно безплатни за децата. Сега за първи път, заради кризата, семействата на учениците поемат 10% от стойността на почивката. Това са 2000 рубли за лагерите в Русия, а за СОК "Камчия" - 3300 рубли, което се равнява на 100 щатски долара. Цена, изключително приемлива за пътуването със самолет и 2 седмици в прекрасни условия сред зеленина на брега на морето, при това в страна, където заради по-ниския стандарт и сувенирите и дребните удоволствия са доста по-евтини, отколкото в родината.
15-годишната Люба Бахвалова идва в Камчия от 2005 г. Първия път дойдох по препоръка на познати, но много ми хареса и оттогава се старая всяка година да заслужа почивката си тук, споделя тя. Прави го с активно участие в организацията на различни прояви - за Деня на Москва, който предстои в първата неделя на септември, за Деня на победата, за различни празници... Има по-големи брат и сестра. Сестра й също е идвала в този лагер, но вече е завършила училище. За разлика от повечето деца в смяната Люба вече знае доста за България - била е в Шумен, Варна, Несебър, Балчик, Златни пясъци. Родителите ми в началото се страхуваха, но сега вече ме пускат без притеснение, разказва Люба и накратко обобщава най-главното за лагера -
Денят на лагерниците започва с обща физзарядка на плаца точно в 8 ч., приключва с лягане в 23 ч. и като се изключат задължителните две посещения на охраняемия плаж и обедната почивка, успява да събере разнообразни общи занимания, спорт, ролеви игри, всевъзможни забавления, дискотеки, екскурзии, презентации и дори кратък спецкурс по български език. Условията в целия комплекс напомнят по-скоро скъп хотел, отколкото детски лагер. Столовата е изискан ресторант, на вратата на който всеки ден е изписано менюто - обилно, разнообразно, с изчислено и точно изписано съдържание на белтъчини, мазнини и калории на всяка от храните. Храната е чудесна, има много месо, споделят децата. Готвачите са българи, но менюто - от закуската с обичайната за руската кухня каша до вечерята, е подготвено явно от диетолози, отчитащи националната традиция в храненето. За спокойствието на всички се грижат няколко охранителни фирми, включително и полицейски служители. Ръководителите - повечето на възраст, много близка до ученическата, не са малко, но дори ден престой на външен човек в лагера е достатъчен да те убеди, че тези деца са някак по-различни, по-зрели, по-интелигентни. А може би просто въвлечени в общ, осмислен живот, със символика и философия, взели най-доброто от досега известните детски движения - скаутското и, извинете, копиралото го пионерско в соцстраните. На мястото на вакуума, който все още владее свободното време на българските деца.