"Дневник": Чуждите инвестиции остават на санитарния праг

Архив Варна

17-08-2010, 03:19

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Преките чужди инвестиции в България продължават да спадат драстично

и макар да се усеща известно стабилизиране през второто тримесечие, стойността им остава на критично ниско ниво. Това показаха публикуваните вчера предварителни данни на БНБ към юни, докато експерти се надяват именно те да са движещ фактор на икономиката до края на годината, пише "Дневник".

Спадът на капиталите през второто тримесечие се забавя до около 67% на годишна база при 85% през първото. Така за първото полугодие тяхната стойност е 358.5 млн. евро (1% от БВП) - четири пъти и половина по-малко спрямо същия период на 2009 г., когато инвестициите вече се свиваха, а българската икономика потъваше рязко надолу.

Около 2 млрд. евро чужди инвестиции до края на годината очаква министърът на икономиката Трайчо Трайков.

"Инвестициите са на критично ниско ниво, което показва, че бизнес средата все още е много неблагоприятна и че не можем да очакваме кой знае какъв икономически растеж през тази година", коментира пред "Дневник" макроикономистът Петър Чобанов, бивш директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози, преподавател по финанси в УНСС.

Той обаче посочи, че подобна е ситуацията във всички страни в Източна Европа и когато тенденцията се обърне, при ниските данъци, които България предлага, тя ще е сред първите предпочетени от инвеститорите.    

Най-голям дял от средствата се пада на енергийния сектор и комуналните услуги - малко над 30%. Макар това да е свързано с предоставени от компании майки заеми на дъщерните им подразделения, експертите са убедени, че това ще е водещ сектор през следващите години.

"Има много проекти в областта на зелената енергия, които ще бъдат реализирани", заяви Константин Абрашев, който ръководи един от взаимните фондове на "Бенчмарк", специализиран в инвестиции в енергийните ресурси.

На второ място е предкризисният лидер - секторът на недвижимите имоти, с близо 27%. Традиционни отрасли, които в силните за икономиката години привличаха пари - финанси и търговия, регистрират отлив на капитали.