Избрани Новини
Чернобилският дим може да стигне до Москва за няколко часа
Властите се опитват да укрият информацията за пожарите в горите, заразени с радиация след аварията в Чернобилската АЕЦ, пише руското електронно издание утро.ru.
Според еколозите, управляващите се страхуват от паника и от това, че ще трябва да понесат отговорността за ликвидацията на лесничействата в района. Експерти споделят пред електронния ежедневник, че макар и ситуацията с пожарите в Брянска област сега да е под контрол, във всеки момент горите могат да бъдат обхванати от върхов огън, и тогава втори Чернобил заплашва много руски градове в това число и Москва.
В Брянска област, която пострада най-тежко в резултат на катастрофата през 1986 г., засегнатите от пламъците площи засега не са много. Но там просто няма кой да се бори с върхов пожар. Със стихията сега воюват само местни хора и малобройната горска стража. "Ситуацията е доста притеснителна, казва Владимир Чупров от Грийн пийс. - Хората са малко, те не разполагат с каквато и да е техника, нямат дори специално облекло". Според Чупров преди 5 години местните власти поискали 300 млн. рубли за подготовка за сезона на торфените пожари, но до тях по утвърдената програма стигнали едва 48 млн. рубли. "С тези пари са можели да купят единствено 32 противопожарни машини, а това е капка в морето за Брянска област", възмущава се екологът.
Между другото стана ясно, че последиците от пожарите могат да бъдат сравнявани с катастрофата в Чернобил. При попътен вятър радионуклидите се разпространяват на стотици киломметри. Специалистите не са единодушни в оценките си за тази опасност: според някои дори малки дози радиация влияят на здравето на човек, но според други има определен допустим минимум на радиация, който въобще не трябва да ни притеснява.
Премълчаването на информацията за пожарите може да стане причина за паника, категорични са еколозите. Според тях в Брянска област има почти 1 млн. кубика заразена дървесина. Нещо повече - в заразената зона в огнищата на пожарите вече е засечено повишаване на радиацията. Освен това подобна ситуация вече е позната от 1999 г., когато след пожари се удвоиха стойностите на радиационния фон в Смоленск, който се намира на 300 км от сегашните застрашени територии.
"Колкото до Москва, ако започнат върхови пожари и има попътен вятър, радиационният облак ще стигне до столицата за половин ден", предупреждава депутатката от Брянската дума, екологът Людмила Колмогорцева. След съкращенията сред лесничеите просто няма кой да следи за пожари, казва тя. "В четирите района на областта са останали едва 14 лесничеи, които отговарят за 30 хил. хектара заразени гори", оплаква се тя.
"Не ми харесва тази ситуация, когато властите се правят все едно нищо не се е случило, обобщава екологът. - Не трябва да се казва, че всичко е наред, нали всички знаем, че не е така".
Утро.ru напомня, че пръв за възможна опаснот от радиация заговори в началото на август Сергей Шойгу. "При нас в Брянска област работят няколко лаборатории в районите, в които има значително радиоактивно замърсяване. В случай на пожари там заедно с горящите прдукти във въздуха ще се издигнат и радионуклиди и ще се появи нова заразена зона", казва той.
От Руската агенция по лесозащита по-късно вчера потвърдиха информацията за пожари в заразените гори. Само в Брянска област са регистрирани 28 такива огнища, заявиха от ведомството. По-късно обаче от Министерството на извънредните ситуации, част от което е и агенцията за лесозащита, опровергаха изнесената информация и поискаха да не се създава излишна паника.