Избрани Новини
Цветанов се оплака от съдиите пред „Файненшъл Таймс”
В интервю за "Файненшъл Таймс" българският вицепремиер и шеф на МВР Цветан Цветанов казва, че неформалният индикатор за активността на организираната престъпност в България - колоните от черни джипове с мъже с бръснати глави и черни костюми, спадна рязко в центъра на София и други градове през последните 12 месеца.
Интервюто е озаглавено "България напредва в борбата срещу престъпността".
Силовият министър уточнява, че са били идентифицирани общо почти 200 криминални групи и срещу тях са били предприети действия, заради това „те вече не парадират в центъра на града, както го правеха преди", заявява Цветанов.
Той обаче признава, че ще бъде трудно да бъде преобърнат имиджа на България в очите на Запада като страна, където корумпирани съдии освобождават мафиоти, босове на организираната престъпност контролират кметствата, а безчестни държавни служители източват европейските фондове.
"Ние трябваше да се заловим със сериозни проблеми - отвличания на бизнесмени всеки месец, високо ниво на поръчкови убийства и връзки между организирани престъпни групи и високопоставени политици", казва вътрешният министър пред "Файненшъл Таймс".
Изданието представя Цветанов като бивш експерт в борбата с незаконния трафик, който е станал вътрешен министър преди година, след като на власт е дошла дясно-центристката партия ГЕРБ с платформа за удар срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.
Министърът съобщава, че от година насам има прогрес - 150 членове на престъпни групи са в ареста, 600 са под наблюдение и са задържани 12 души от група за отвличания.
"В България са извършени само две поръчкови убийства през последната година в сравнение с по две-три на месец по време на мафиотските войни в средата на последното десетилетие”, твърди Цветанов пред изданието.
Той съобщава още, че са предприети решителни действия и срещу корупцията по високите етажи - на четирима министри от предишното правителство са повдигнати обвинения за корупция. За пример са посочени делата срещу предишния премиер Сергей Станишев и лидера на ДПС Ахмед Доган.
Въпреки това критиците твърдят, че енергичните мерки не са стигнали достатъчно далеч. "В много отношения те са повърхностни и насочени по-скоро към това да впечатлят общественото мнение, отколкото да се преследват окопалите се мафиотски босове с успешни бизнеси за параван", заявява пред "Файненшъл таймс" Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията.
Изданието припомня последния доклад на Европейската комисия за България, в който се говори за напредък в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност, но се отбелязва, че много малко случаи са приключили в съда. Според вестника забележката се отнася до слабостите на съдебната власт.
Цветан Цветанов припомня и малката отчетност сред съдиите, което определя и като. проблем, защото няма официален механизъм за изчистване на съдебната власт, а има много съдии, въвлечени в корупция.В статията е цитиран и главният прокурор Борис Велчев, който твърди, че присъдите срещу организираната престъпност са се увеличили с 20% за последната година.