"Труд": Държавата на бой с рака и старостта

Архив Варна

18-08-2010, 03:22

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Една от огромните пробойни в родното здравеопазване е при лечението на българите с рак.

Почти всеки месец се съобщава как някъде в държавата липсват животоспасяващи лекарства за онкопациенти. Които въобще не трябва да прекъсват терапията си, защото тя губи спасителния ефект. Обществото настръхва, но от това положението не се подобрява.

Министерството на здравеопазването оповести вчера новия си “екшън план”, в който като приоритет №1 е отбелязано справянето с неволите на хората с туморни заболявания, съобщава "Труд". В документа пише: “Високите нива на заболеваемост и смъртност, причинени от онкологични болести, са със стабилна тенденция към повишаване. Изисква се инвестиране в структури за диагностика, ранно откриване и лечение на рака”.

Според данните на Националния раков регистър броят на новите случаи на онкопациенти всяка година се повишава с 2-3%. Но за разлика например от осигурения достъп до лечение при сърдечно-съдовите болести не е така при страшната диагноза рак.

Затова ведомството на проф. Анна-Мария Борисова предвижда Специализираната болница по онкология в София, университетските “Св. Марина” във Варна и столичната Александровска да се превърнат във водещи онкоцентрове, които да поемат раковоболните.И там те да получават всички грижи, от които се нуждаят. Като резерва в плана е поставена друга университетска болница - столичната “Царица Йоанна” - ИСУЛ.

Определени са и държавните заведения в областните градове, които ще имат пари и потенциал да откриват страшната болест. Това са болниците в Монтана, Плевен, В. Търново, Русе, Бургас, Сливен, Пловдив, Кърджали, Благоевград, а тази в Търговище е резерв. За тях и още 10 специализирани общински лечебни заведения ще бъде осигурен ресурс, за да се ремонтират и оборудват със съвременна техника. Защото, ако болестта се открие рано, се гарантира по-дълъг живот на болните, твърдят експертите.

Иначе статистиката е страшна. Тревожно задминаваме европейските показатели за смърт на онкопациенти в болниците - тя е най-висока в Югозападния регион. Според доктори обаче статистиката е още по-ужасяваща, защото доста от тези българи се изписвани от лечебниците малко преди да издъхнат. За да са до близките си в последните си дни.

Показателят “петгодишна преживяемост” след откриването на тумора важи за 28% от болните в България. За сравнение в ЕС той е 60%. Раковите заболявания са втората причина за смърт у нас след сърдечно-съдовите.