Новите забележителности на Варна - Ъндърграунд арт

Мисия Варна

18-08-2010, 19:34

Снимка:

СНИМКИ: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Всеки ден минаваме покрай изкуство на път за работа, когато си купуваме вестник, докато сме на кафе, или когато минаваме през подлеза.

Колко често го забелязваме обаче и колко го ценим?

Гоним артистите, наричаме ги вандали, не ги забелязваме, но те са тук - ърбан картините им ни заобикалят и са изумителни!

Вижте ги, погледнете ги, зарадвайте им се, оценете ги, гордейте се, че именно Варна е избрана за платно на тези уникални творби.

Заедно с куракторката на проекта memo.real Дора Дончева се разходихме в центъра на Варна, за да разгледаме живата изложба под открито небе на ъндърграунд изкуството, което ни заобикаля.

Дължим го на Fars и Mouse. Те са приятели, които от няколко години апокрифно творят през нощта по улиците на Варна.

Грозни, ръждясали трафопостове, облепени с по няколко слоя грозни плакати и обяви с правописни грешки са платната, на 21-годишната "Mouse" и 22-годишният "Fars".

До преди година самоличността им не беше известна. Тогава Дора Дончева успява да издири следите им и да ги убеди да се престрашат да се покажат на светло, за да участват в арт проекта в галерия Bulart - "address 9000".

Едва тогава младите артисти си дават сметка колко много фенове имат и дори се престрашават да обрисуват на светло, през деня, няколко трафопоста на ул. "Шипка" и фасадата на галерията.

Fars и Mouse са подарили вече над 40 проекта на Варна.
{gallery}Story/2010-08-18-fars-mouse{/gallery}

Всяка творба на младите артисти носи собствен дух и отпечатъка на уникалния им стил.

Нужна е огромна фантазия, за да видиш в ръждив трафопост птици, лица, герои, цветя и животинки, рибки, котета и сърца. Много сърца. Това е повтарящ се елемент в творбите и нещо като запазена марка на тандема.

Съветваме ву утре, когато вървите в центъра на града, да погледнете стените, хубаво да се вгледате в тях, за да видите колко красота са ни подарили Fars и Mouse, как са придали и продължават да дават уникален дух на Варна със специфичното си изкуство.

Жокер: Fars и Mouse са изложили "ърбън платната" си навсякъде в центъра на града, но "изложбата" на улица "Шипка" е най-богата.