Сбогом, "Кор Кароли"!

Без цензура

19-08-2010, 11:25

Автор:

ИВАН МУХИН

Всичко от Автора

През 2010 г. се навършиха 80 г. от рождението и 30 г. от смъртта на капитан Георги Георгиев.

Днес много малко хора си спомнят за него. Особено на по-младите неговото име не говори нищо. И как иначе - той не е чалга певец. Преди 2 - 3 години БНТ проведе кампанията "100-те най-велики българи". В тази класация видяхме имената на Ахмед Доган, Христо Стоичков, Волен Сидеров, Васил Боянов-Азис, но не и това на капитан Георгиев - за него не се намери местенце в тази "велика" компания. И може би е за добро - той едва ли се би чувствал комфортно сред тях. Той беше много скромен човек, влюбен и отдаден на морето, корабите и яхтите. От 20 декември 1976 до 20 декември 1977 г. обиколи сам света с яхтата "Кор Кароли" и съвсем заслужено стана световноизвестен, прослави името на България и намери своето място в книгата на рекордите "Гинес" за най-бърза обиколка на света. За съжаление, той не доживя това признание - почина малко преди издаването на книгата. При завръщането си беше удостоен със званието "Герой на Народна Република България". Това е накратко за него.

След смъртта на Капитана се намери един също достоен българин - инж.Борис Ганчев, който сам и със собствени средства изработи Златния глобус "Кор Кароли". Вече 30 години това е наградата за най-добър ветроходец в България  - връчвана отначало от комисия от представители на водещите яхтклубове в страната, а в последните години от Фондация "Кор Кароли". От десет години фондацията организира и провежда и едноименната регата. Това беше може би най-популярната регата по нашето крайбрежие, регата, в която своето място намираха както състезатели, така и хора, просто обичащи морето и яхтите и нямащи амбиции за призово класиране. С други думи, "народна" регата. Ще попитате защо "беше"? Ами защото за последен път тя се проведе в този вид през 2009 г.

Тази година меркантилността и бизнес интересите не подминаха и "Кор Кароли". Намери се един собственик на фирма - вносител на яхти (наречен в един варненски вестник "известен ветроходец"... на кого ли е известен?), който реши с чужда пита да направи помен и набързо се провъзгласи за "организатор на регатата". Впрочем, този човек и преди е постъпвал по подобен начин - намъква се наготово някъде и си вярва, че е създал нещо. А регатата рекламира бизнеса му и стана състезание само за няколко луксозни яхти. Егати регатата! Толкова за него.

И така, капитан Георги Георгиев не е между нас вече 30 години - време, достатъчно, за да бъде почти напълно забравен. Преди близо две години ни напусна и Борис Ганчев - човекът с възрожденски дух, който направи много за съхраняване на паметта на капитан Георгиев. Яхтата "Кор Кароли" е във Военноморския музей - Варна. Състоянието й е, меко казано, окаяно. Цялото палубно оборудване е свалено и на негово място зеят грозни дупки, дървените капаци в кокпита са изгнили ... А тя е реликва за морската история на България.

Скъпи хора, радетели на морската идея във всички нейни форми, време е да се опомним, да събудим приспания ни колективен инстинкт за защита и да кажем на глас истината за печалното състояние на всичко в морските ни дейности. Нима може до безкрайност да сме омаяни от фалшивите трели на измислени морски русалки? Докога?..

Прощавай, Жоро. Прости ни и ти, бай Борисе...