Избрани Новини
Фич потвърди кредитния рейтинг на България
Международната рейтингова агенция "Фич Рейтингс" (FitchRatings.com) потвърди
вчера кредитния рейтинг на България - чуждестранна валута краткосрочен "F3", дългосрочен "„ВВВ-" и местна валута дългосрочен "ВВВ", съобщи Министерството на финансите.
Връщането към устойчив растеж и намаляване на риска от външни шокове би могло да доведе до корекция на перспективата от отрицателна на стабилна, посочват от агенцията, съобщава vesti.bg.
Перспективите за дългосрочния рейтинг са отрицателни.
Анализът на Фич идва в много важен момент, когато особено внимателно следим промените на макроикономическите показатели и играчите на международните финансови пазари, коментира зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева.
"Особено ценна е оценката за развитието на бизнесклимата, човешкия капитал и стабилността на политическата система на страната. Това е силен сигнал към чуждестранните инвеститори и най-вече показва, че правителствената политика за придържане към строга фискална дисциплина, запазване на данъчната тежест и подобряване на бизнессредата е в правилната посока", посочва още зам.-министър Пенчева.
Анализът на агенцията сочи, че перспективите на страната ни остават стабилни - основен принос за това има стабилността на българските публични финанси, които са главен позитив за определянето на рейтинга.
Консолидираният държавен дълг възлиза на едва 14.8% от БВП в края на 2009 г. и е доста под осреднения размер за рейтинг "BBB", който е 34.6%.
Бюджетните излишъци през годините на бум помогнаха за намаляване на дълга и натрупване на фискален резерв в размер на 5.6 млрд. щ. д. (11.6% от БВП) в края на 2009 г., осигурявайки силен буфер и финансова гъвкавост за справяне с кризата.
Въпреки това, рецесията и разхлабването на политиката преди парламентарните избори през юли 2009 г. са причина бюджетът да премине от излишък от 1.8% от БВП през 2008 г. на дефицит от 3.9% през 2009 г. (на база ESA 95), въпреки затягането на фискалната политика след изборите от страна на новото правителство, констатират от Фич.
През 2009 г. вътрешното търсене е намаляло с 14.8% в сравнение със средно 4.1% за ЕС. БВП се e свил с 5% през 2009 г. и 2.5% през първата половина на 2010 г. (на годишна база) и Фич очаква БВП да спадне като цяло с 0.5% през 2010 г.
Дефицитът по текущата сметка е намалял до около 4% от БВП през първата половина на 2010 г.,
сравнен с 24% през 2008 г.
Силен обнадеждаващ сигнал е бързото възстановяване на износа и увеличението на пазарния дял.
През първата половина на 2010 г. се наблюдава и значително нетно погасяване на външния дълг и свързано с платежния баланс намаление на резерва с 1.2 млрд. евро.
В допълнение, високият показател за брутен външен дълг от 113% от БВП в края на 2009 г. (повече от два пъти от медианата от 49% за рейтинг "BBB") показва необходимостта страната да привлече по-големи капиталови потоци, за да рефинансира задълженията си и за да се върне към икономически растеж с цел осигуряване на външна платежоспособност при една по-малко благоприятна международна конюнктура.
Рейтингът на България се подкрепя и от сравнително доброто равнище на развитие на човешкия капитал, бизнесклимат и политическа стабилност, резултат и от членството в ЕС.
БВП на глава от населението и показателите за управление на Световната банка са в общи линии в съответствие с медианите за рейтинг "BBB". Връщането към устойчив растеж и намаляване на риска от външни шокове би могло да доведе до корекция на перспективата от отрицателна на стабилна.
Обратно, перспективата би могла да бъде намалена в случай на голямо нетно изтичане на капитали, свързано с повишено външно финансиране и по-силен финансов и макроикономически натиск, съществено влошаване на публичните финанси или сериозен пренос от нови отрицателни шокове, например проблеми в гръцките банки-майки.
Рецесията доведе до рязко увеличаване на показателя за необслужваните кредити - на 9.5% (90 дни просрочие) през юни 2010 г., отбелязва Фич и очаква този показател още да се покачи.
Въпреки товa банковата система е добре капитализирана,
с рисково претеглена капиталова адекватност от 18% и провизии, които покриват 80% от необслужваните кредити. Ликвидността е много добра, констатира агенцията.
През юни правителството упълномощи вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков да прекрати съществуващите правоотношения между България и "Фич".
Споразумението за държавен рейтинг между България и "Фич" е от 2004 г. и е подновено през 2007 г., в сила до 31 декември 2009 г., уточни тогава правителствената информационна служба.
България има договори с три рейтингови агенции - "Мудис" (Moody's), "Стандард енд Пуърс" (Standard&Poor's) и "ДжейСиАрЕй" (JCRA).
През март т.г. "Фич" обяви, че може да понижи кредитния рейтинг на България заради високия външен дълг на частния сектор.
Тогава Симеон Дянков съобщи, че още месец по-рано отношенията с агенцията са били прекратени.