Избрани Новини
Един от 5 американци мисли, че Обама е мюсюлманин
Според ново проучване почти един от всеки петима американци смята, че Барак Обама е мюсюлманин, въпреки неговите публични изявления за християнската му вяра, пише британският в. "Guardian".
Според анкетата на изследователски център Pew, 18 % от американците вярват, че президентът им е мюсюлманин, в сравнение с март 2009 г., когато са били 11 %.
Само около 1/3 от възрастните (34 %) казват, че г-н Обама е християнин, докато през 2009 г. този процент е бил 48.
43 % от анкетираните американци заявяват, че не знаят религията на своя президент.
Проучването приключи в началото на август, преди Обама да коментира предложеното изграждане на джамия в близост до мястото, където се издигаше Световният търговски център - изказване, което изнерви американците.
Президентът заяви, че мюсюлманите имат право да се изгради ислямски център там, но се въздържа от коментар, дали трябва да бъде построен на две пресечки от "Кота нула" (Ground Zero - мястото в центъра на Манхатън, където бяха издигнати двете кули).
През ноември опозициoнните републиканци в Конгреса обвиниха Обама, че не разбира средностатистическите американци.
Изследователски център Pew отбеляза, че убеждението, че Обама е мюсюлманин, е нараснало най-много сред републиканците (с 14 %) от 2009 г. насам и особено при консервативните републиканци (с 16 %).
Броят на аполитичните американци, които вярват, че Обама е мюсюлманин, също се е увеличил значително (с 8 %).
Има дори малко покачване в броя на демократите, които смятат, че президентът изповядва ислям.
Белият дом е загрижен, че обществото е променило мнението си за религията на Обама, което вероятно е свързано с политическите оценки за него.
Повечето от тези, които казват, че той е мюсюлманин, предимно не одобряват работата на кабинета му, а мнозинството от тези, които мислят, че той е християнин одобряват управлението му.
Тези, които не знаят каква е вярата на г-н Обама, са и некатегорични в оценката си за неговата работа.
Белият дом обвини "дезинформационните кампании" на противниците на президента.
"Въпреки че президентът е лично отдаден на християнската вяра, има определени хора, които се стремят да разпространяват лъжи за него и неговите ценности и убеждения", заяви съветникът по религиозните въпроси на Обама - Джошуа Дюбоа пред "Вашингтон пост".
Анализаторите от Pew отдават констатираната промяна в отношението на американците към президентската религия, на нападенията от страна на опонентите му и ограниченото посещение на Обама на религиозните служби, за разлика от предходните американски президенти - Джордж Буш и Бил Клинтън.
Андрю Kохът, директор на изследователския център Pew, заяви, че объркването отчасти отразява "засилването на отрицателните мнения за Обама сред неговите критици".
Алън Куупърман, асоцииран директор на форума за научни изследвания на Pew, каза, че това, че малко се говори за религията на Обама "може би дава повече възможности на други хора да правят предположения... че той наистина е мюсюлманин".
Барак Обама, който е християнин, е син на кениеца Барак Обама старши.
Обама старши е възпитаван като мюсюлманин.
Между 6 и 10-годишната си възраст г-н Обама младши е живял със семейството си в предимно мюсюлманска Индонезия с втория си баща - индонезиец.
По време на предизборната кампания десните коментатори, като Ръш Лимбау, използваха пълното му име - Барак Хюсеин Обама, в опит да го представят като антиамерикански кандидат.
Разпространените фалшиви твърдения, че Обама е учил в радикално ислямистко училище в Индонезия, настоящият президент също дължи на републиканските си опоненти.