"24 часа": Свещите клюмват след 10 секунди

Архив Варна

23-08-2010, 04:38

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

В църковната свещ няма восък, в кандилата с елей отдавна не гори маслинено масло,

а олио и даже светят крушки за фенерче, пише днес "24 часа".

Кризата дотам притисна църквата, че наруши апостолската традиция като скромно жертвоприношение за своите грехове и потребности християнинът да запали в храма църковна свещ, чиято основна съставка е восъкът.

Обаче и по-скъпа свещ да си купи човек в наша черква, тя клюмва превита още щом се запали.

"Сякаш душата ми се обръща - запалих я за здраве, а тя горя 5 ли, 10 ли секунди, клюмна и клисарят я хвърли като боклук за претопяване", вайка се забрадена жена на излизане от софийски храм.

Според нея така се изпортва целият ритуал с вощеницата. Българските свещи не догарят прави.

"Поисках да си лея восък.

Купих църковни свещи, разтопих - ядец!

Само старото име вощеници е останало. Восък няма", казва млад мирянин.

Светият синод е наясно с това, тъй като свещоливницата в Илиянци е под прякото му разпореждане.

"Две са основните съставки на църковната свещ у нас - церазин и парафин. Церазинът има по-висока температура на топене, но е по-маслен и ако се сложи от него повече, свещта ще дими. Затова много е важна пропорцията. Парафинът винаги е преобладаващ - 3:1. В зависимост от сезоните пропорцията леко варира - през лятото церазинът е по-малко, за да не димят свещите", обяснява ръководителят на свещоливницата Иво Петрунов.

Петрунов не помни въобще у нас да са правени свещи от восък. Ако иска човек да види разликата, да отиде в руската черква на "Царя" и да си купи червена свещ. Доставена е от манастира "Св. Екатерина" в Беларус и струва 1 лв.

Восък влагат и гърците, а там свещите са безплатни. "Безплатни са, защото никой не си позволява да не пусне своята лепта в касата за дарения. Затова такава бакалска сметка като нас те не правят", казва Петрунов. Според него най-твърди са свещите от 60% восък и 40% парафин.

Български свещи от восък се правят само в Зографския манастир на Света гора. Те се леят ръчно. Дариш ли там синодални свещи, монасите не искат да ги ползват.

Според богослова Руси Русев съпоставката с Гърция е некоректна, защото там духовниците са държавни служители със заплати по 2000-2500 евро. У нас доскоро те бяха с 220 лв. за среднист и 240 лв. за висшист, а сега са ги вдигнали с 50-60 лв. Там храмовете се издържат изцяло от държавата. А у нас ги издържа църквата и големият приход е тъкмо от продажбата на свещи.

Духовниците признават - восъчните свещи не опушват стенописите, а ги запечатват и така са се запазили от векове. А заради церазиново-парафинени, сега се налага през 10 г. да се мисли за реставрация.