"Дневник": Противоречиви сигнали за създаване на ВИП плажове

Архив Варна

23-08-2010, 05:05

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Противоречиви сигнали предизвика идеята на бургаския областен управител

Константин Гребенаров от миналата седмица за въвеждането на т.нар. ВИП плажове, които да са достъпни само за гостите на затворените хотелски комплекси по морето. Засега изглежда, че и в регионалното министерство нямат единно становище по въпроса.

В неделя пред "Дневник" министър Росен Плевнелиев заяви: "Личното ми мнение е, че такива не трябва да има." Заместничката му Екатерина Захариева, която отговаря за концесионирането, коментира пред в. "Сега", че действително плажовете в затворените комплекси не могат да бъдат напълно недостъпни, но според нея решението е да се отцепи само зона от плажа, която да е за гостите на затворените комплекси.

Поводът за предложението на Константин Гребенаров беше плажът при Русалка, чието ограждане се оказа незаконно според прокуратурата, както и на част от плажа на Дюни, където прокуратурата все още не се е произнесла. По думите на Гребенаров във всяка от областите Добрич, Варна и Бургас имало по два-три такива случая.

"Не може да се делят плажовете на ВИП и за простосмъртни, защото според конституцията те са изключителна държавна собственост", смята кметът на Каварна Цонко Цонев. Засега от браншовите организации не са обсъждали създаването на ВИП плажове. "Този въпрос не е обсъждан от бранша", каза Донка Соколова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции.

"Към момента няма ясно разписана идея и не е сериозно да се коментира кой какво е казал", посочи Любомир Панковски, изпълнителен директор на "Алма тур".

Ако все пак се стигне до създаването на ВИП плажове, то това ще залегне в част от промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които се подготвят в момента и целта им е да променят начина на концесиониране на плажовете. Тези промени се правят от края на миналата година и трябваше да са факт за този сезон, но това не стана.

Към момента постъпват различни предложения на експертно ниво за промени в закона. Предвид, че в сегашния си вариант процедурите за предоставяне на плажовете на концесия отнемат средно между 8-10 месеца, част от предложенията са за облекчаване на сега действащата процедура. Обсъждат се и възможности за функционално категоризиране на плажовете. Още през януари зам.-министърът Екатерина Захариева обяви, че ще се въведат 6 категории плажове с диференцирано заплащане на концесионна такса според натовареността им.

В петък от Министерството на регионалното развитие и благоустройството обявиха, че имат
намерение още през есента да започнат да действат нови процедури за предоставяне на концесия на морските плажове. Целта е в началото на следващия летен сезон през 2011 г. да има максимален брой обезопасени ивици. Към момента 116 плажа са неохраняеми, като интерес има само към 6-7 от тях по данни на МРРБ. Концесионери се грижат за 67, а други 26 са отдадени под наем.

По неофициална информация на "Дневник" няма да бъдат обявени концесионни процедури за всички плажове, а само за тези, които са по-атрактивни. Причината е, че провеждането на процедурите като цяло е скъпо. Към момента различни фирми са изпратили писма за намерение за участие в търгове за 6-7 ивици. От години концесионирането и наемането на плажовете е сред сериозните проблеми за туризма.

Причината са дългите, сложни и скъпи процедури, които отнемат 7-8 месеца. Целта е след промените в закона за черноморското крайбрежие това да става за 3 месеца, каза преди време Захариева. Според туроператори проблемите по плажните ивици са сред най-честите причини за оплаквания на туристи.