Избрани Новини
Как французите го правят с циганите
Връщат ни ги много по-любезно, отколкото портиер на ресторант в Монте Карло би върнал на входа циганин от Каменар и би отказал да му паркира каруцата между Dodge Viper и Chevrolet Corvette. Любезно в смисъл, че първо ги пуснаха на вечеря в крайно невечерно облекло. После ги изчакаха да поръчат, изтърпяха ги да изцапат неизпераемо белите покривки и да ядат върху тях с ръце, понеже още преди да им сервират, те успяха да откраднат сребърните прибори. А когато в края на престоя си очаквано се оказа, че не могат да го платят - извикаха им такси и им дадоха по 300 евро, за да платят поне на шофьора. Те предпочетоха обаче да слязат след първата пряка, да вървят до вкъщи пеша и да се приберат с 250 евро печалба, с вилици от благороден метал и с никакви разходи за храна в продължение на няколко месеца.
Те отидоха в Париж като балкански цигани и се връщат оттам пак като такива. Отидоха като проблем, бяха проблем и дори когато гърбовете им вече се виждат – продължават да са проблем. Франция е лошата, че ги гони, а те са беззащитните жертви на модерната дискриминация. Ако Франция беше ресторант, а не държава – никой нямаше да я упреква, че се отнася така нетърпимо с неплатежоспособните клиенти, които на всичкото отгоре са дошли боси и с мръсни крака. Те нямаха проблем с face контрола, но имаха обичайния проблем със самоконтрола си. Можеха да си намерят работа, но не можеха да работят. Можеха да си наемат квартира, но бяха свикнали да живеят в катун. Можеха да бъдат полезни на чуждата икономика, но вече няма за кога да ги чакат.
От тях може и да става нещо, но това нещо със сигурност не е европейски гражданин. За което Франция е най-малко виновна – тя им даде шанс, но има и праг на търпимост. Има и чудесно алиби за етническото си разчистване – невъзможно е да се държиш европейски с хора, които живеят по индийски в Европейския съюз. Можеш единствено да ги върнеш за преработка на страната производител. Която сама е допуснала толкова много брак на човешкия материал за износ и цялото количество сега трябва да бъде разпределено на вътрешния пазар. Но понеже и той самият не знае какво да прави с толкова много неизползваеми цигани – задължително трябва да запомни как го правят французите и по-специално Саркози.
Поне един български кмет трябва да експериментира с концепцията на френския президент. Обвиненията към когото са, че си разрешава тежките рейтингови неприятности с разчистването на катуни. Но ако катуните бяха симпатични на французите – това щеше да причини само още по-големи неприятности на правителството. Или, за да угоди и то с предимство не на електората си, а на синдиката на либералните дупедавци – може би антипопулистки трябваше да вдигне данъците, за да стигат за социалните помощи на повече балкански цигани.
Ако логиката на bg демографията не се окаже по-бърза от общоприетата европейска логика – надявам се, че и на нашия политически пазар някой ден изборите ще започнат да се печелят с разчистването на незаконни гета, вместо с продуцирането на нови. В които е достатъчно да има и една къща с нотариален акт, да регистрираш на нейния адрес цялото население, да му дадеш джобни и да заведеш семейството си на ресторант в Монте Карло по случай новия си мандат. Това е обратното на Саркози, обратното на Франция и затова ни връщат циганите обратно. А ние трябва да започнем да се държим с тях така, както се държат французите.
Дошъл си, например, във Варна преди години, заселил си се в четири кашона с найлон за таван, нямаш адресна регистрация, не плащаш данъци, не работиш, но получаваш помощи (когато ги бавят, леко покрадваш) – всичко това не може да продължава вечно и принудително трябва да се върнеш на село. Там трябва да се научиш на здрав селски труд и ако ти понесе – пак заповядай като много други. Но дотогава не само че нямаш никакви основания да се мотаеш наоколо, но и властите имат всички основания да те преследват, докато табелата „Най-добрият град за живеене” стане само на хоризонт. Така го правят французите, така скоро ще се прави и по италиански, а най-хубавото е, че като се прави така – вече може да претендира, че е Made in EU, а не in India. Че по принцип нямаме проблем с циганите, но циганите по принцип се държат като проблем.