Избрани Новини
Социолози искат изборните резултати да се публикуват свободно
За социолозите е „безумие“ и "глупост“ в подготвяния в момента от нарочна комисия избирателен кодекс да се забрани 48 часа преди избори да се публикуват социологически проучвания, дори и "скрити“ под формата на класации на песни, стихове и пр.
Ограничителният текст се обсъжда като идея на мнозинството.
В ефира на БНР социологът Кольо Колев от "Медиана“ коментира в понеделник, че готвеният текст, който се очаква да влезе за обсъждане през септември в парламента, е поредното ограничение, което политици се опитват да правят още от "зората“ на демокрацията. "Едва ли не, ако хората знаят какво е разположението на политическите сили, това ще опорочи изборния процес. Аз съм привърженик на другата теза – че хората трябва да знаят какво е разположението на политическите сили и съответно да бъдат амбицирани да отидат и да подкрепят харесваната от тях партия“.
Той преценява идеята на мнозинството като пореден опит политиците да поставят изборния процес на тъмно, което е пълно безумие.
Според Кънчо Стойчев -"Галъп“, в "едно демократично общество въвеждането на всякакви ограничения по отношение на информацията може да бъде квалифицирано само по един начин – "глупост“.
"Когато българската държава тръгне по пътя на въвеждане на информационни ограничения, най-нормалното е да провери как е в другите европейски държави. В началото на 21-ви век подобни разпоредби са неизпълними и глупави“, каза той.
Той определи същността на демокрацията като "информирано участие и колкото повече гражданинът, който иска да гласува, е информиран за това какво мислят и останалите хора, които са част от неговото общество и населено място, толкова по-информирано и отговорно решение той взима“.
Стойчев допълни, че целият световен опит на демократичните държави води до един извод – никакви ограничения. "Те трябва да бъдат по линия на компетентността на предлаганата информация. Да могат подобна информация да предлагат структури, които наистина са компетентни“, заключи той.