Избрани Новини
Земеделските земи край Балчик са най търсени, достигат 800 лв/дка
Трима купувачи наддават за един имот в Добруджа, всеки втори, който предлага нива, е закъсал с банков кредит, пише в. "Класа" в утрешния си брой.
Търсенето на чернозем в Добричко през това лято чувствително превишава предлагането, но причината не е само в сравнително високата цена на пшеницата, твърдят от Регионалното сдружение на агенциите за недвижими имоти (РСАНИ), съобщи БТА.
За един масив наддават поне трима кандидат-купувачи, посочва управителят на агенция за недвижими имоти Нели Василева.
Според нея земеделието в региона не е усетило икономическата криза, собствениците на земя получават добри ренти, а сделките с обработваеми земи, за разлика от покупките на апартаменти и вили, не са кредитирани от банки и не бележат големи маржове.
В последните месеци, наред с арендаторите активни играчи, на пазара на земя са физически лица, които разполагат със свободни финансови средства и най-често търсят да купят по 50-150 декара, казва Павлина Тодорова от РСАНИ.
Заможни столичани намират за по-изгодно да вложат пари в чернозема, вместо да ги държат в банка при ниска лихва или да купят вила.
Земята на практика е вечна, носи добри доходи и арендаторите вече не си позволяват да заобикалят закона, коментира Тодорова, която е и управител на агенция за недвижими имоти.
Парцели се търсят активно в почти целия регион - в селата Овчарово, Свобода, Славеево, Одърци, Пчелино, Приморци, Безводица, Поп Григорово.
Цените в сравнение с пролетта бележат ръст от 100-150 лв. за декар и в най-голяма степен зависят от категорията на земята, от размерите на имота и каква рента се плаща в района.
Според Тодорова търсенето е най-голямо в района на Балчик, там сделките вървят от 350 до 700-800 лв. за декар.
Арендаторите в общината през миналата година са давали 35-45 лв. рента за декар.
В землището на Каварна цените за декар това лято достигат до 500-650 лв., а край Генерал Тошево - до 400-650 лв., уточняват експертите.
Забелязва се по-голямо търсене и на селски дворове с къщи.
Купувачи са готови да броят за добри места от 1.5 - 3 декара около 25 000 - 30 000 лв., за да разположат пчелни кошери и да разширят бизнеса си с мед.
При сравнително добрите ренти, които получават собствениците на земя, сега продават само хора, които са изпаднали в крайна нужда. Всеки втори, който предлага нива, е закъсал с банков кредит.
Сред дребните собственици продължава упорито да върви слухът, че, ако решат да продават, трябва да предложат имота си най-напред на арендатора, въпреки че законодателят вече отхвърли тази възможност, казва Тодорова.
Незнанието на собствениците на земя, че могат свободно да се договарят при продажба, спира пазара, потвърждава и управителят на друга агенция за недвижими имоти Костадинка Добрева.
Тя не крие, че арендатори злоупотребяват с насаждането на погрешната теза "по право ние сме първи купувачи".
По-голяма пречка за покупко-продажбите обаче са десетгодишните договори за аренда, които много собственици на земя са сключили и са заплашени от жестоки неустойки, ако решат да се разделят с бащиното наследство.
Според експертите, ако тон пшеница се задържи, или надхвърли 300 лева, арендаторите ще разполагат с по-голям финансов ресурс и наесен могат да провокират пазара на земя, предлагайки по-добри оферти "купува".
В някои райони цените вече са се върнали на равнищата от пиковата 2007 година.