"24 часа": Бабите ще луднат: телефонът с 9 цифри

Архив Варна

26-08-2010, 05:01

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Набирането на стационарни телефони да става с код отпред, дори да са в едно и също населено място,

предлага Комисията за регулиране на съобщенията.

Всички телефони от догодина да се набират с код отпред, дори да са домашни и да са в един и същи град. Това предлага Комисията за регулиране на съобщенията с промяна в наредбата за националния номерационен план. Така, ако живеете в София, например, и трябва да изберете съседа, ще трябва да слагате кода на столицата 02 пред самия телефонен номер. Същата формула ще важи и за всички населени места в държавата.

Мотивите са, че с тази промяна ще се улесни преносимостта и на стационарните телефони и ще се уеднакви начинът на избиране, както е при мобилните услуги. При тях всеки телефон се избира задължително с кода на оператора, дори този, на когото се обаждате, да е абонат на същата компания като вас.

Освен това въвеждането на избиране задължително с код щяло да освободи и номера, които да бъдат предоставени на алтернативните оператори. В момента имало населени места, където целият капацитет бил зает от БТК.

Предложението на регулатора обаче изправя почти на бунт оператори, особено БТК. От компанията твърдят, че въвеждането на код при избирането на номера в едно и също населено място единствено ще затрудни потребителите. На тях щяло да им се наложи да запомнят и набират повече цифри. Това ще се отрази най-вече в малките населени места, където самите телефонни номера са от 4 или 5 цифри, а кодът е също толкова дълъг. Това означава хората, вместо да ползват кратък номер, както е сега, да трябва да набират 9 цифри, обясняват от телекома. Затруднение щели да имат и по-възрастните хора със запомнянето на дългите номера. Особено пък тези, които нямали апарати с памет, където те могат да бъдат въведени и избирани автоматично.

Освен това, ако някой се обърка и не сложи код преди номера, ще чува сигнал свободно и ще реши, че отсреща не му отговарят, а всъщност няма да се свързал с никого. В същото време компанията нямала право да пренасочва повиквания в такива случаи, тъй като това означавало да заобиколи изискването за избиране задължително с код.

Компанията предложила подобна схема, но само за 13 500 абоната, които все още не били цифровизирани. Така щяла да се осигури възможността за преносимост и на техните номера. Друго предложение на БТК било да свие кодовете в по-малките населени место от 5- на 3-цифрени. Така щял да се освободи ресурс, който да се ползва от алтернативните оператори, ако има интерес от тях.

Регулаторът обаче решил да предложи вариант всички телефони да се избират с код.

Няма проблем да изпълним това технически, но то ще струва няколко милиона лева инвестиции. Тези допълнителни разходи трябва да бъдат компенсирани по някакъв начин и може да се стигне всъщност до увеличение на цените на услугите, твърдят от БТК.

От телекома допълват, че никъде в Европа няма изискване номера в едно и също населено място да бъдат избирани с кода.

Истински отпор и от трите оператора - "Виваком", "М-Тел" и GLOBUL, среща идеята на регулатора за промяна в бизнеса с телефоните с добавена стойност, които се използват за игри, набиране на средства и други.

С мотив за по-добра защита на потребителите комисията въвежда единен код за тези номера и прави изменения, свързани с обявяването на услугите.
Телефоните, които предлагат т.нар. услуги с добавена стойност, да се избират с единен код, който е 090.
Според комисията въвеждането на единен префикс преди самия номер ще улесни потребителите и ще им даде веднага информация, че се обаждат на такъв телефон. Регулаторът е постановил още, че за услуги с добавена стойност вече няма да могат да се използват т.нар. кратки номера, които досега обикновено бяха от 4 цифри. Занапред телефоните ще бъдат с 9 цифри, както са всички останали.

Друга промяна е изискването да има гласово съобщение, което да уведомява абонатите, че са се свързали с телефон с добавена стойност. То трябва да се включва веднага след избирането на номера и няма да се таксува.