Избрани Новини
BP се отказа да сондира в новото петролно находище в Арктика
Ръководството на "Бритиш Петролиум" се е отказало от плановете си да сондира в Арктика, където се очаква, че ще бъде следващото голямо залежище на петрол,
поради опасения, че подобна стъпка би била "политическа лудост", след петролния разлив в Мексиканския залив, пише британският вестник "Гардиън" днес, предаде АП.
Енергийният гигант обяви, че вече не възнамерява да се опитва да спечели лиценза за проучване в Гренландия.
"Ние не участваме в кръга с офертите", казва говорител на британския гигант пред вестника, без да дава подробности за това, защо е било взето решението.
Решението на BP идва, след като шотландската изследователска група Cairn Energy разкри във вторник, че е открила газ до бреговете на Гренландия и може би има и други запаси от въглеводороди в региона.
Новината зарадва петролните гиганти, подклаждайки нови надежди за поевтиняване на "черното злато", но и предизвика тревога сред активистите за околната среда за ефекта от работата на енергийните предприятия в област, която е дом на сините китове, полярните мечки и тюлените.
"Грийнпийс" активисти са пътували до Арктика на борда на един от своите кораби, за да окажат натиск на Cairn да спрат дейността си в района.
От Бюрото за минерали и петрол в столицата на Гренландия - Нуук заявиха, че имената на спечелилите лицензи за проучване кандидати, ще бъдат обявени през следващите няколко седмици, твърди "Гардиън".
Източници от BP са казали пред вестника, че правителството на Гренландия и BP са се съгласили, че би било лоша идея компанията да вземе участие.
"С кораба си от "Грийнпийс" вече тормозят Cairn в крайбрежната зона на Гренландия. В шотландската компания, която е пример в областта на безопасността, всички осъзнават, че би било политическа лудост да се даде зелена светлина на BP", казва източник на британското издание.
Петролната катастрофа в Мексиканския залив, който започна през април, след потъването на платформата Дийпуотър Хърайзън, милиони барела петрол бяха разляти и все още заливът търпи тежки екологични щети.
BP успя да спре бликането на петрола миналия месец, но сега британският консорциум е изправен пред още разходи за почистване и компенсации, на стойност десетки милиарди долари.