ДСБ: Икономиката заспива, трябва персонална отговорност

Архив Варна

30-08-2010, 11:04

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

ДСБ ще търси персонална отговорност от членове на кабинета "Борисов", ако се наложи нова актуализация на бюджета за 2010 година, заяви в понеделник лидерът на ДСБ Иван Костов.

От партията смятат, че до края на годината се очертават недостиг на приходи и превишени разходи. Експремиерът прогнозира още, че есента ще бъде "съдбоносна" за вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков и въпросът дали той успява да се справи, надвисва над него съдбоносно тази есен.

ДСБ ще поиска шефовете на НАП, митниците, осигурителния институт, здравната каса и министърът на финансите да предоставят в парламентарната бюджетна комисия всички актуални данни за изпълнението на своите бюджети.

"Очертава се сериозен недостиг на приходи и превишени разходи. По-висок общ дефицит от предвидения в актуализираните бюджети ще предизвика повторни актуализации в края на годината. Рискът може да се превърне в реална заплаха за финансовата политика през 2011 година", се казва в позицията на Националното ръководство на ДСБ.

Според Костов данните за спад на БВП с 1.5% през последното тримесечие говорят за "заспиване" на икономиката. "Икономиката като мечка се прибира в бърлогата си и отива в сянката на сивата икономика", допълни Костов.

За това според ДСБ говори фактът, че при 100 млн. лева по-голям обем на БВП през второто тримесечие на година са събрани със 17% по-малко приходи от акцизи и ДДС.

"Някои медии побързаха да коментират бравурно данни за спад на икономиката като сигнал за излизане от кризата", каза Костов.

Тъмносините смятат, че дори и данните за леко понижение на регистрираните безработни в бюрата по труда се дължат на субсидираната от държавата временна заетост, което не говори за съживяване на реалната икономика.

ДСБ за пореден път констатират липсата на реформи в здравеопазването. Според последните информации големите окръжни болници към август са натрупали 350 млн. лева дългове. В същото време здравната каса трябва да формира 660 млн. лева излишък в опит да се ограничи общият дефицит в държавния бюджет.

"Още по-голяма е нашата тревога, че реформата в здравеопазването се опошлява от непровеждането на същинска реформа. Като реформа се представя ограничаването на разходите на болниците, които извършват същинска здравна услуга и превръщането на здравната каса в придатък към финансовото министерство, което не може да се нарече реформа", допълни Костов.

СДС и ДСБ ще формират обща позиция по проблемите в здравеопазването, която ще бъде публикувана по-късно през седмицата.