Избрани Новини
Виждаме в интернет как банката ни изчислява лихвата
От днес влизат в сила последните промени в Закона за потребителския кредит, според които банките са длъжни да публикуват на интернет страниците си текущия размер на референтния лихвен процент, използван за определяне на лихвите по кредитите за клиентите си, както и методологията, по която той се изчислява.
Освен това методологията не може да се променя едностранно от кредитора след сключването на договора за кредит.
Промените в закона бяха внесени с цел "повече прозрачност в сектора и по-голяма защита за кредитополучателите". Така от 1 септември те би трябвало де могат да следят в интернет как точно банките изчисляват лихвата, както по потребителските, така и по ипотечните кредити. Освен данните за методологията и стойностите на самия референтен лихвен процент кредиторите трябва да поддържат и хронология за него.
Санкциите в случай, че банките не изпълняват тези изисквания на закона, са между 3000 и 8000 лв.. Някои от банките вече са публикували информацията на сайтовете си.
Промяната беше предизвикана, след като финансистът Любомир Христов сигнализира в интервю за Дарик, че последният вариант на закона, който влезе в сила през май, позволява на банките да поставят „капан" на клиентите си при определянето на лихвите на кредитите именно чрез референтния лихвен процент. Затова в парламента беше направена спешна промяна на текстовете и банките бяха задължени да публикуват методологията и информация за референтия лихвен процент на интернет страницата си.
Тогава Христов коментира, че последните промени са стъпка напред в полза на потребителите, но има още много път да се извърви преди правата им да бъдат наистина защитени.