Избрани Новини
Терапията чака 2 линейни ускорителя
Два окомплектовани линейни ускорителя ще има МБАЛ "Св. Марина" във Варна до 2 години.
Скъпата медицинска апаратура е предвидена в плановете на здравното министерство, каза днес по време на откриването на международната конференция "Радиационна защита в медицината" проф. д-р Татяна Хаджиева, която е национален консултант по лъчелечение и председател на сдружението на лекарите лъчетерапевти. Тя допълни още, че тази година здравното министерство и правителството приоритетно ще насочат 240-те млн. лева, предвидени за държавни и общински болници, към закупуване на медицинска апаратура за диагностика и лечение на онкологични заболявания. Проф. Хаджиева не можа да каже каква точно ще бъде съдбата на варненския онкодиспансер - дали ще се развива като самостоятелна специализирана болница или ще бъде част от едната от двете големи болници във Варна. И за него обаче май били предвидени два линейни ускорителя, допълни още националният консултант. Оборудвани с нова апаратура ще бъдат и 7 лъчетерапевтечни центъра, в каквито щели да се превърнат съществуващите в момента онкодиспансери в страната.
40 процента от онкоболните, при които болестта е установена навреме и са подходящи за лъчелечение, се излекуват, добави още тя. Този вид терапия запазва органите, които се лекуват, докато хирургичната интервенция премахва части от тях или ги отстранява напълно.
На международния форум, в който участват над 250 специалисти от 55 страни, ще се говори повече за начините за предпазване на пациентите от вредното лъчение на рентгеновите апарати. Където е възможно то ще бъде заменяно в ядрено-магнитен резонанс, посочи и доц. д-р Жени Василева от Националния център по радиология в София.
Проучване преди 5-6 години в Англия показало, че около 20% от изследванията с рентген са били излишни. У нас подобна статистика не е правена, но само през последните 2 години на боклука са изхвърлени над 100 рентгена, които не са били годни за употреба.