Избрани Новини
"24 часа": Студентите ни в ЕС аут от безплатен преглед
Здравната каса първо отказа да възстанови 56 евро, платени в Германия за лекарска помощ
от студента Радослав Ненчев, но след намесата на “24 часа” младежът ще получи парите. За проблема сигнализира неговият баща Ненчо Ненчев от Сливен.
22-годишният младеж излизал като неосигурен в базата данни на касата през зимните месеци.
Същото се случва и с хиляди наши студенти в ЕС Причината е в начина, по който информацията се вкарва сега в регистрите.
Радослав учи цигулка в град Есен. В началото на учебната година платил здравни вноски за летните месеци, а после получил европейска здравна карта. Заминал спокоен, че всичко с вноските му е уредено.
Според член 40, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване държавата плаща вноските на всички деца до 18 г., независимо дали са записани да учат някъде, и на младежи до 26 г., ако те са ученици, студенти или докторанти редовно обучение. Това важи и ако младежът е записан във ВУЗ в Европейския съюз. В този случай те имат право да получат безплатна медицинска помощ в чужбина за спешни и неотложни случаи, като представят документ - европейска здравна карта.
На Радослав се наложило да отиде на лекар през януари. Станало му лошо, имал бодежи в гърдите. Докторът го прегледал и изписал лекарства. Диагнозата е интеркостална невралгия. Младежът представил картата, която би трябвало да му гарантира безплатното лечение. Лекарят обаче настоял студентът да плати 56 евро за преглед, а после да търси възстановяване на парите от касата, където е осигурен. Радослав платил, понеже се чувствал зле.
Подадохме през януари документи до здравната каса да ни върнат парите, разказва бащата Ненчо Ненчев. Приложил фактурата, банково извлечение, доказващо, че парите са дадени, и преведено удостоверение от университета, че е студент там.
“Обясниха ни, че комисията, която решава за въстановяване на пари, е само една и се намира в София - казва бащата. - Обърнахме се към нея. След 3 месеца от НЗОК ми пратиха писмо, с което ни приканват да попълним пак формуляр, който вече бяхме изпратили.”
След още три месеца - в края на август, пристига отказ.
Възстановяване на парите се отказва, защото на 9.I., когато студентът е ползвал здравна помощ, е неосигурен, се казва в отговора на НЗОК. Можел да обжалва в съда. Комисията е извършила проверка относно пълнотата на заявлението и констатирала, че са приложени всички необходими документи. Един от тях е официално преведено удостоверение, че младежът е студент, тоест попада в чл. 40, ал. 3 от закона за здравното осигуряване - държавата трябва да плаща за него.
След намесата на “24 часа” НАП и касата се разбраха, че Радослав има право на безплатна помощ и парите ще му бъдат върнати. Вероятната причина за отказа е досегашната практика на службите - НАП и НОИ, да удостоверяват студентски права за учещите в чужбина със задна дата. За младежите, които учат у нас, университетите дават информация всеки месец. Нашите студенти в ЕС обаче подават документ, че са редовно записани, едва в края на първи семестър. Тогава възстановяват правата им със задна дата.