Извадиха българските хотели на тезгяха

Новините

02-09-2010, 05:37

Снимка:

IMPACT PRESS GROUP

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Поради кризата и отлива на туристи собствениците на хотели  в морските курорти  в България  са принудени  да продават  недвижимите си имоти на безценица, твърди руският информационен портал Великая Эпоха.ру.

Сайтът цитира генералния директор на Агенцията за недвижими имоти  „Форос” Добромир Ганев": „Повечето собственици на хотели не се справят с трудностите, настъпили  по време на кризата. Рязкото намаляване на броя на туристите и понижаването на цените направиха невъзможно покриването на дълговете им”.

Основната причина за тази ситуация  според експерта е голямата пренаситеност на пазара  - резултат  от огромните инвестиции в курортното строителство през последните пет години.   

Между другото, само преди две години, когато България влезе в Европейския съюз, експертите предричаха сериозен ръст в този отрасъл.

Сега, обаче, след слабия туристически зимен сезон и лятната анемия собствениците на хотели по крайбрежието и в планинските райони на България  са принудени да ги предлагат  за продажба.

Но да се намерят купувачи сега е изключително трудно.

По този начин, предполагат аналитиците, днешната ситуация е само логичен завършек на кризата на пазара, започнала през 2008 година. Постепенно поради световната икономическа рецесия инвеститорите се оказаха заложници на ипотечните  кредити.

Повечето недвижими имоти в курортите по Южното българско крайбрежие, особено в Свети Влас, Слънчев бряг, Равда и Несебър се продават на дъмпингови цени.

Хотелите, обявени за продажба, в дадения  момент са напълно обзаведени, със средна площ 900 кв. метра с по 20-25 стаи. Такива хотели струват средно по половин милион евро или 550-600 евро за кв.м и се намират на втора-трета линия.

Продават се и малки хотели от семеен тип, като в този случай цените са 350–450 евро за кв. метър.

Преди време „Велика Епоха” писа, че според доклада, разработен от валутния брокер „Moneycorp” и най-големия британски агент по недвижими имоти „Rightmove”, рецесията значително поохлади руските инвеститори, ориентирани към имоти в чужбина.

Освен курортите в България по-малко популярни станаха също Черна гора и Румъния, интересът към които се понижи със 75%. Полша също изгуби част от позициите си.

Своята популярност не намалиха обаче страни като Германия и Испания, а В Холандия дори има ръст на търсенето на недвижими имоти.